Maďarský plynovodní operátor ve čtvrtek oznámil zastavení dodávek na Ukrajinu. Budapešť východnímu sousedovi dodávala ročně šest miliard krychlových metrů plynu. Dodávky byly podle operátora FGSZ pozastaveny na neurčito a důvodem je potřeba pokrýt očekávané vyšší potřeby vnitřního maďarského trhu.

Maďarský operátor v oznámení upozornil, že dohodnuté vývozní objemy na Ukrajinu podléhaly aktuálním technickým a komerčním podmínkám a nebyly smluvně zaručené. Plyn dodávaný z Maďarska, ale zejména ze Slovenska byl dosud pro Kyjev vítanou náhradou za přerušené ruské dodávky. Moskva utažením kohoutů reagovala na dlouhodobý spor s Kyjevem o cenu suroviny a na nezaplacené předešlé dodávky.

V pátek se dohodlo Maďarsko s Gazpromem o vyšších dodávkách této suroviny. Oznámil to v pátek maďarský premiér Viktor Orbán.

Slovensko začalo dodávat plyn na Ukrajinu počátkem září, kdy byl mezi oběma zeměmi uveden do provozu modernizovaný menší plynovod. Od letošního října objem přepravené suroviny dosáhne v přepočtu nejméně 6,4 miliardy metrů krychlových ročně.

Pozastavení maďarských dodávek vyvolalo podrážděné reakce ukrajinských médií. Agentura Unian spekuluje, že krok Budapešti je důsledkem ruského nátlaku. O maďarských dodávkách na Ukrajinu prý jednal šéf ruského Gazpromu Alexej Miller počátkem tohoto týdne s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Podle dřívějších zpráv ukrajinského tisku Gazprom nedávno záměrně zvýšil ceny plynu pro maďarského zákazníka, aby zdražil reexport na Ukrajinu, který je tak pro Kyjev nevýhodný.

Maďarsko je vysoce závislé na ruském plynu. Roční spotřeba tam dosahuje zhruba devíti miliard metrů krychlových a většinu tohoto objemu země dováží plynovodem přes Ukrajinu. Maďarsko ročně vytěží jen asi 1,5 miliardy metrů krychlových plynu.

Rusko a Ukrajina se dohodly na zaplacení dluhu

Ukrajina a Rusko se předběžně dohodly na zaplacení části ukrajinského dluhu za plyn z Ruska a na zajištění dodávek ruského plynu v letošní zimě. Po jednání se zástupci obou zemí v Berlíně to v pátek řekl komisař Evropské unie pro energetiku Günther Oettinger. Dohodu podle něj ještě musí potvrdit vlády obou zemí. Dnešní ujednání odpovídá spíše ruským představám o ceně za plyn, Ukrajina dala najevo, že dohodu považuje za přechodné řešení.

Podle Oettingera Ukrajina do konce října zaplatí dvě miliardy dolarů z dluhu za dodávky ruského plynu v minulosti. Dalších 1,1 miliardy dolarů zaplatí do konce roku.

O celkové výši ukrajinského dluhu za ruský plyn rozhoduje arbitráž ve Stockholmu. Podle Oettingera se ale nedá rozhodnutí čekat dřív než příští rok v létě. S ohledem na zajištění energetické bezpečnosti Ukrajiny i Evropy v nadcházející zimě proto bylo potřeba přijmout přechodné opatření.

"Pokud arbitráž vyhoví ukrajinské straně, bude zaplacením těchto 3,1 miliardy dolarů dluh zcela uhrazen. Pokud vyhoví ruské straně, bude Ukrajina muset doplatit dodatečných 2,5 miliardy dolarů," řekl eurokomisař.

Po uhrazení 3,1 miliardy dolarů bude Rusko na základě předběžných plateb dodávat Ukrajině plyn v letošní zimě. Dohoda by měla platit po dobu šesti měsíců. Na jejím základě by měla Ukrajina platit za odebraný plyn 385 dolarů za 1000 metrů krychlových. Rusko by podle této dohody mělo Ukrajině dodat pět miliard metrů krychlových plynu s opcí na další odběr, pokud to bude počasí vyžadovat.

Rusko loni snížilo cenu plynu pro Ukrajinu na 268,50 dolaru za tisíc metrů krychlových poté, co se tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rozhodl odstoupit od podpisu asociační smlouvy s Evropskou unií. Po svržení Janukovyče však Rusko cenu zvýšilo na 485 dolarů. V srpnu Moskva uvedla, že je ochotna snížit cenu o 100 dolarů, Kyjev ale dosud trval na návratu k ceně 268,50 dolaru.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan dnes vyjádřil ochotu přistoupit na cenu 385 dolarů za tisíc metrů krychlových. Podle něj to ale je přechodné řešení pouze na dobu šesti měsíců, poté se bude Ukrajina snažit cenu opět snížit.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že nynější dohodu podporuje a že doporučí ruské vládě její schválení. Podle něj je pro Rusko zásadní, aby Ukrajina splatila dluh za dříve dodaný plyn a budoucí dodávky platila předem. Novak také řekl, že je v zájmu Ruska, aby evropští spotřebitelé měli zajištěné bezpečné dodávky plynu po celou zimu.

Zástupci Ruska, Ukrajiny i Evropské komise by o definitivní podobě dohody měli opět jednat příští týden v Berlíně.