Senátorkou za obvod Praha 10 bude místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ s podporou ČSSD). Ve volebním finále porazila lékařku Janu Duškovou (za ANO), vyplývá z dnešních údajů na volebním serveru.

K urnám dorazila ani ne desetina voličů. Finalistky dělilo 132 hlasů.

Cabrnochová dostala ve druhém kole doplňovacích senátních voleb procenta hlasů 50,91 procenta hlasů. Duškové odevzdalo hlas 49,08 procenta voličů. Účast činila 8,75 procenta.

"Rozhodlo to, že jsem v těsném kontaktu s obyvateli 'desítky'," řekla Cabrnochová. Z vítězství má velkou radost, cítí ale pokoru a závazek. V horní komoře by se chtěla věnovat dopravě nebo evropským záležitostem a dbát na to, aby z ní vycházely kvalitní zákony.

Dušková pokládá volby za zajímavou zkušenost. "Ráda pomůžu dalším kandidátkám a kandidátům ANO v říjnových volbách," sdělila v tiskové zprávě. Cabrnochové gratulovala a doufá, že Senátu dodá elánu.

Cabrnochová nastoupí v horní komoře za Jaromíra Štětinu, jenž se letos stal europoslancem za TOP 09. Mandát bude mít na dva roky. Ambicí Cabrnochové je vytvořit v Senátu klub zelených s Liborem Michálkem, Eliškou Wagnerovou a dalšími kandidáty za Stranu zelných, pokud uspějí v říjnových volbách. Doufá, že jim svým vítězstvím "otevřela dveře".

Výhra Cabrnochové znamená, že hnutí ANO nebude mít aspoň do říjnových řádných voleb ve 27 obvodech v horní komoře zastoupení. Předsedu hnutí Andreje Babiše mrzí slabá volební účast. "Doufám, že v říjnu bude vyšší a voliči budou hlasovat pro změnu," sdělil v tiskové zprávě.

Jako zastupitelka Prahy 10 Ivana Cabrnochová 10 mimo jiné přispěla k rozsáhlé rekonstrukci Malešického parku, který je nyní vhodný i pro vozíčkáře. Stála i za otevřením veřejných knihoven v Heroldových sadech a v parku Malinová-Chrpová, kde si lidé mohou bezplatně vypůjčit knihu, či tam naopak umístit přebytky ze svých knihoven.

"Vítězství je důkazem, že občané chtějí v čele Senátu komunální politiky, kteří znají reálné problémy lidí, a chtějí je řešit," uvedl místopředseda Strany zelených Tomáš Průša.

Podle kandidátky ČSSD na starostku Prahy 10 Hany Novákové je spolupráce sociální demokracie a Strany zelených "logickou budoucností obou stran v Praze". "Nejenom v rámci senátních voleb, ale i po komunálních volbách," míní.

Z 83.763 oprávněných voličů v obvodu Praha 10 jich přišlo ve druhém kole do volebních místností 7332; osm z nich si sice vyzvedlo obálku, ale nevolilo. Neplatných bylo 28 hlasů.

Výsledek nedělních voleb rozložení sil v Senátu významně neovlivní. Většinu si v něm nejméně do říjnových voleb v dalších 27 senátních obvodech udrží levice.

Související