V pondělní začal letošní šestapadesátý ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Brněnské výstaviště už od rána zaplnili byznysmeni a kromě nich se dnes chystá příliv politiků. 

Oficiální zahájení tradičně přišlo v předvečer prvního dne. Na slavnostní akci se sešla velká část současné vlády, poslanci a senátoři a zástupci cizích parlamentů či regionálních zastupitelstev. "Vítejte v Brně, nejkrásnějším městě střední Evropy," přivítal tradičně hosty brněnský primátor Roman Onderka. 

Předtím se ve svém proslovu ale nevyvaroval malého faux pas, kdy během přirovnání slogan z etikety whisky "Keep walking" (česky "Kráčej dál" či "Pokračuj v chůzi") přeložil jako otázku "Kam kráčíš?". A odpověděl na ni tím, že strojírenský veletrh kráčí správným směrem.

Největší potlesk si vysloužil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který si neodpustil narážku na to, že "jsou to právě průmyslníci, kteří zajišťují životní úroveň kolegům, kteří sedí na této straně". A ukázal na řady politiků.

Tradičně byla hned na úvod oceněna pětice vystavovatelů, kteří obdrželi cenu veletrhu - Zlatou medaili. Letos ocenění získali například tvůrci duté ocelové hřídele, dotykovému softwaru pro souřadnicové měřicí stroje nebo průmyslový robot.

Ze zahraničí přijelo 47 procent vystavovatelů

Letos v Brně vystavuje přes 1600 firem, z toho téměř polovina (750) přijela ze zahraničí. Partnerskou zemí letošního veletrhu je Thajsko, které přivezlo prezentace 17 firem. Nejvíce zahraničních strojařů ale přijelo tradičně z Německa, které představí své firmy hned na 280 stáncích. Druhou nejzastoupenější zemí jsou Slováci a na třetí místo poskočila Čína, kterou v Brně zastupuje 72 vystavovatelů.

Kromě zahraničních hostů se na veletrhu tradičně ukazují i přední čeští (či v Česku působící) průmyslníci. Prostranství mezi pavilony například obsadily Vítkovice Machinery Group a hned na první den si svou prezentaci připravil ArcelorMittal.

Ostravská hutní společnost ve svém stánku v pavilonu V představuje mimo jiné nové závitové tyče, které vyrábí jako první v Česku. Kvůli výrobku investovala 200 milionů do modernizace své středojemné válcovny.

Další, a sice miliardová investice jí zajistila zakázku v Saúdské Arábii. Díky novému zařízení tamní firmě dodává polotovary na výrobu válcových trubek.

Vedle moravskoslezské ocelárny se hned zkraje představila i skupina českých firem sdružená do projektu Printing Live. Do Česka přináší novou tiskárnu, která umožňuje tisknout ve fotografické kvalitě na vlnitou lepenku i karton.

"Technologie je určena pro nízké série. Je to výsledkem krize. Zákazník chce malou sérii, rychle, a ještě k tomu to chce hned vidět," vysvětlil Pavel Ondrášek, ředitel firmy Ondrášek INK - Jet System, která stroj na český trh přivedla.

Autoři projektu jsou přesvědčení, že o tiskárnu bude zájem. "Ozývají se firmy, které chtějí vzorkovat zboží, ale i marketingové agentury, protože tím rozšíří portfolio svých produktů o trojrozměrné tiskové materiály. Třeba stojany do maloobchodů," uvedla Michaela Zachová z komunikační společnosti Equicom. Tiskárnu si mohou zájemci pořídit za 125 tisíc eur.

Návštěvníci si mohou z pavilonu A, kde se projekt Printing Live představuje, odnést krabičku s vlastní fotografií. Společně s tiskárnou se naživo představí také stroj na čtení QR kódů od společnosti Gaben, firma Macron Systems předvede výsekový stroj na řezání papírových obalů. Trojici firem doplňuje Kuda Packaging zaměřený na sešívání krabic.

Mezi šestnácti sty stánky můžete najít i Hospodářské noviny. Konkrétně při vstupu do pavilonu A1. Kromě novin a časopisů vydavatelství Economia, které si můžete vzít od našich hostesek, si můžete na našem stánku vyrobit i speciální titulní stranu Hospodářských novin s vaší fotografií a titulkem.

Zeman: Diplomaté nedostatečně podporují obchod

Od půl druhé se v rotundě pavilonu A konal Sněm Svazu průmyslu. Na něj zavítal jak prezident Miloš Zeman, tak i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spolu s kolegou z vlády, ministrem školství Marcelem Chládkem a premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Prezident Zeman na brífinku ke konci své brněnské návštěvy představil čtyři kritické body, které podle něj brzdí český průmysl a ekonomiku. Jedná se o rozdíl mezi základním a aplikovaným výzkumem, nedostatečnou podporu technického vzdělávání a hlavně slabou obchodní diplomacii. Právě tomuto bodu se Zeman věnoval nejhlouběji a práci českých velvyslanců poměrně důrazně kritizoval.

Čtvrtou brzdou jsou podle něj současné protiruské sankce, které označil za nesmyslné.

Podle Mládka se strojařů zatím sankce příliš nedotýkají

O sankcích, konkrétně jejich dosavadních dopadech na české strojírenské exportéry, už před zahájením sněmu hovořil i Jan Mládek. Podle ministra průmyslu se zatím neprojevily a dohodnuté kontrakty se plní dál. 

Rizika ale vidí v nejistotě ohledně uzavírání dalších smluv i v omezování ruských prostředků na modernizaci strojírenství v souvislosti s izolací na mezinárodních finančních trzích. 

O všem důležitém, co na veletrhu zazní, vás budeme po celou dobu konání veletrhu informovat formou aktualizovaných článků na webu IHNED.cz.