Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval předsedy krajských soudů v Brně a Ústí nad Labem. Novým šéfem brněnského soudu bude Milan Bořek, ústecký krajský soud povede Luboš Dörfl. Oba se svých funkcí ujmou 1. října. Se jmenováním soudců již v minulých týdnech souhlasila vláda. Dörfl dosud působí jako předseda senátu Vrchního soudu v Praze, Bořek je místopředsedou pražského vrchního soudu.

Předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem se měl původně stát Jan Veselý, Zeman ho ale odmítl v červenci jmenovat. Prý kvůli soudcovým nedostatečným pracovním výsledkům i výsledkům mělnického soudu, který řídí.

"Jsem velmi rád, že se vyřešil problém se jmenováním předsedů krajských soudů," řekl v úterý prezident Zeman. Ocenil, že Dörfl přichází zvenčí, podle Zemana je to pro ústecký soud optimální řešení. Dörfla doporučila v polovině září výběrová komise z celkem devíti uchazečů. Jeho jmenování následně navrhla Zemanovi ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Bořek působí v justici nepřetržitě od roku 1985, kdy nastoupil jako justiční čekatel Krajského soudu v Hradci Králové. Od roku 1990 zastával funkci předsedy Okresního soudu v Náchodě, o devět let později se stal šéfem královéhradeckého krajského soudu. Loni přešel na pražský vrchní soud, kde dělá místopředsedu.

Související