Firma eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem autorských práv k Opencard, zastavila jednání o jejím prodeji. EMS stáhla všechny tři nabídky, které Praze předložila. Naposledy EMS nabídla magistrátu Opencard k odkoupení za 275 milionů korun v polovině září. Ovšem za podmínky, že bude s městem spolupracovat na komerčním rozvoji karty.

Důvodem jsou blížící se komunální volby. Funkčnost karty, která slouží především jako tramvajenka, firma podle mluvčího Martina Opatrného omezovat nebude. 

O osudu karty Opencard, která dosud stála 1,35 miliardy korun, vedou Praha a EMS jednání už několik měsíců. Praha chce k problematickému projektu získat práva a provozovat jej sama. Kromě dohody na odkupu licencí ale vyostřené debaty žádný výrazný výsledek nepřinesly.

EMS v průběhu uplynulých měsíců předložila Praze celkem tři nabídky na řešení dalšího vztahu vůči Opencard. Žádala kolem 500 milionů korun. Vedení města ale žádnou z nich neakceptovalo. "Považujeme proto za nereálné, aby k takovému kroku došlo těsně před komunálními volbami. Jsme připraveni po volbách o řešení Opencard znovu jednat," uvedl dnes mluvčí.

Projekt Opencard, který pochází z doby exprimátora Pavla Béma (ODS), má 1,2 milionu zákazníků. Zájem o vstup do projektu kvůli počtu klientů už dřív projevily mimo jiné bankovní instituce. Praha vyjednává o možnosti propojení s Inkartou Českých drah nebo s plzeňskou kartou. V případu padlo několik žalob. Na soud se obrátily dopravní podnik i EMS. Kvůli prodloužení smlouvy s EMS čelí deset minulých i současných radních obžalobě.

Související