Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová po svém vystoupení před poslanci Evropského parlamentu přiznala únavu i úlevu. Atmosféra tříhodinového slyšení před čtyřmi výbory parlamentu byla podle ní nakonec lepší, než sama čekala.

Definitivní verdikt ale příslušné výbory ve středu nevynesly, rozhodnutí, zda Jourová uspěla, by mělo padnout nejspíš až v pondělí.

Výbory nedokázaly najít na vystoupení české kandidátky jednotný názor. Nespokojenost panovala především ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), námitky prý ale zaznívaly také ve výboru pro ženská práva.

Podle několika zdrojů, které sledují jednání, odmítl LIBE Jourovou schválit. Kateřina Kňapová z Deníku Referendum uvádí, že na vině byla zřejmě "nespokojenost s vágními odpověďmi" a "s tím, že se některým tématům vyhnula". Informaci potvrdila i Barbora Petrová z think-tanku Evropské hodnoty.

Pokud zástupci frakcí ve výborech nedojdou ke konsenzu, rozhodne hlasování. Je navíc možné, že přinejmenším jeden z výborů si do té doby vyžádá odpovědi na doplňující otázky. "Podle všeho pokud Jourová upřesní písemně některé odpovědi, měla by projít," dodává Kňapová.

Čtveřice výborů má v náplni širokou oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti pohlaví, které by Jourová měla v budoucí komisi Jeana-Clauda Junckera zastávat. Kandidátka ve středu připomněla, že takové portfolio pro ni bylo do značné míry nečekané, sama měla zájem o oblast regionálního rozvoje. "Musela jsem vstřebat poměrně velké soubory dat," uvedla.

Na roztříštěnost odborné náplně pro Jourovou po slyšení poukázal socialista (S&D) Claude Moraes z výboru pro občanské svobody. "Budeme muset hodnotit celou řadu otázek," zdůraznil a připomněl témata, jako je diskriminace, evropský zatykač či problematika evropského veřejného žalobce.

Podle něj je klíčovou otázkou, zda se má Jourová s dalšími třemi eurokomisaři dělit o některé zásadní věci, jako je důležitá problematika ochrany dat a vyjednávání s USA o tomto tématu. "Hluboce nás to neuspokojuje," upozornil s tím, že taková situace není přijatelná. V práci komise Jeana-Clauda Junckera je tak podle něj vidět značná roztříštěnost. Moraes ale také uznal, že to není problém přímo Jourové, která se prý vyjadřovala kompetentně.

Pravděpodobná česká eurokomisařka prý měla asi ve dvou třetinách sezení "úpadek mysli a těla", v době, kdy se poslanci ptali na problematiku spotřebitelské politiky. K tomuto tématu by tak podle ní byly "odpovědi konkrétnější a kvalitnější, kdyby nebylo toho útlumu".

Zda to její šance u europoslanců snížilo, ale netuší. "Samozřejmě by mne mrzelo, kdyby mne poslali domů, že jsem nekompetentní," poznamenala. Chápala by prý naopak odmítnutí kvůli určitým názorům.

Související