Stíhání čtyř lidi kvůli kontroverznímu prodeji příbramské polikliniky v pátek zrušilo Krajské státní zastupitelství v Praze. Rozhodlo tak na základě stížnosti obviněných.

Věc byla odložena, v případu nebyl spáchán trestný čin, řekl v pátek náměstek krajského státního zástupce Martin Erazím.

Kvůli soutěži z doby starostování Josefa Řiháka (ČSSD) čelili obvinění dva úředníci s advokátem, kteří měli na starosti otevírání obálek s nabídkami, a majitel vítězné firmy. Podle bývalého hejtmana a někdejšího příbramského starosty Josefa Řiháka byl prodej v pořádku. 

Mezi obviněnými byl jednatel vítězné společnosti Triticum Jan Oulický, úředníci Věra Černá a Zdeněk Škaloud a advokát Tomáš Samek. Škaloud, Černá a Samek se jako jediní zúčastnili otvírání obálek, ve kterých měli zájemci poslat cenu, kterou nabízejí za koupi budovy.

Letos na jaře státní zastupitelství dřívější obvinění zrušilo a případ vrátilo na začátek. Před měsícem ale stíhání proti čtyřem zmíněným znovu zahájilo. Kriminalisté je vinili ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

V pátek se však stíhání opět zastavilo, zastupitelé tím vyhověli stížnosti obviněných. "Rozhodnutí bylo zrušeno a věc byla odložena, protože v ní nespatřuji trestný čin," uvedl Erazím. Případ je tak podle něj definitivně ukončen.

Neexistující obálka

Úředníci podle vyšetřovatelů zapsali nabídku vítězné firmy Triticum jako první doručenou, přestože ji údajně nikdy nedostali. Nabídka byla na 20,5 milionu korun. Následovaly obálky od firem CPI Byty, Ravak a Rodiso, která nabídla 20,28 milionu korun, což byla druhá nejvyšší suma. Ravak a Rodiso napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti.

Sporný prodej policie prověřovala už dříve. Dospěla k závěru, že okolnosti tendru lze označit za trestuhodné, nikoli však trestné. Poté kauzu ještě řešila Generální inspekce bezpečnostních sborů, která případ takzvaně uložila, protože se podle ní neprokázalo jednání v rozporu se zákonem. Oddělení hospodářské kriminality ale věc znovu otevřelo.