Hnutí ANO podle volebního modelu společnosti TNS Aisa pro ČT posílilo po srpnovém propadu svou pozici na 30,5 procenta. Druhá ČSSD měla 19 procent, třetí KSČM 10 procent. Těsně za komunisty byla s 9,5 procenta TOP 09 a s devíti procenty ODS, která si také polepšila.

Do sněmovny by se dostaly opět Úsvit (šest procent) a KDU-ČSL (5,5 procenta). Výsledky v neděli zveřejnila ČT v pořadu Otázky Václava Moravce.

Z dalších uskupení měla Strana zelených 3,5 procenta, Strana svobodných občanů a Česká pirátská strana po dvou procentech. Statistická chyba by podle společnosti TNS Aisa mohla činit od jednoho do 3,2 procenta.

Spoluautor výzkumu Bronislav Kvasnička k výsledkům uvedl, že volební potenciál hnutí Andreje Babiše je stabilní, volební model ale vykazuje krátkodobé výkyvy. Aktuální opětovný nárůst přičítá mimo jiné zahájení kampaně před říjnovými senátními a komunálními volbami.

TNS Aisa také zjišťovala důvěru vládě, která podle ní na konci září mírně narostla na 45 procent. Naopak 38 procent vládě spíše nedůvěřuje a 16 procent jí nedůvěřuje rozhodně. Podle Kvasničky v tom může hrát roli schválení návrhu státního rozpočtu a posílení výdajů ministerstev.

Průzkum společnosti TNS Aisa se uskutečnil od 22. do 28. září, zúčastnilo se jej přes 1200 dotazovaných.

ANO má podle průzkumů šanci vyhrát obecní volby v Brně a v Praze

Největší voličskou podporu má podle všech celostátních průzkumů vládní hnutí ANO. V komunálních volbách ve třech nejlidnatějších českých městech mu průzkumy agentury Median pro Českou televizi dávaly největší šanci na vítězství jen v Brně, v Praze bylo těsně druhé za TOP 09.

Komunální volby v Praze by podle průzkumu STEM z počátku září vyhrálo hnutí ANO s 20 procenty hlasů před TOP 09 se 14 procenty. Sociální demokracie by získala devět procent, ODS osm procent, Trojkoalice zelených, lidovců a Starostů šest procent a Piráty pět procent lidí.

Podle průzkumu Medianu by ANO v Praze mohlo získat 29 procent hlasů, o půl procentního bodu méně než TOP 09. Za nimi by následovali se zhruba desetiprocentním odstupem ČSSD, Trojkoalice a ODS, v zastupitelstvu by mohli být také komunisté, Piráti a Svobodní.

V Brně má ANO šanci vyhrát s 28,5 procenta hlasů, druhá by byla ČSSD s 27,5 procenta. Následují ODS s 16,5 procenta, KDU-ČSL s 16 procenty a TOP 09 s 15,5 procenta, uvedl Median. Do zastupitelstva by se mohly dostat také Strana zelených, KSČM, Žít Brno s podporou Pirátů a Svobodní.

V Ostravě zřejmě znovu vyhraje ČSSD. Podle Medianu by mohla získat až 32,5 procenta hlasů, druhé ANO pak 25,5 procenta. Většinu v zastupitelstvu by ale ČSSD mohla mít i s KSČM (20,5 procenta). Další čtyři uskupení - ODS, Nezávislí, Ostravak a TOP 09 - by mohly získat zhrupa po 12 procentech.

Své kandidáty pro komunální volby má podle CVVM pevně vybráno 52 procent lidí, kteří přijdou hlasovat. Mělo by jich být podle průzkumu 62 procent, skutečná účast bývá nižší.

Související