Naposledy se ve velkém převlékali před jednadvaceti lety: z přísné vojensky zelené do vstřícnější modrošedé.

Od příštího roku ale budou policisté odkládat i tento model z roku 1993 a dostanou modernější a kvalitnější uniformy.

"Přijdeme s novým modelem pro rok 2015. Potřebujeme modernizaci – ať už jde o design, nebo materiály," potvrdil policejní prezident Tomáš Tuhý.

Dostat se mezi dodavatele policie může být přitom pro firmy zajímavý byznys. Nejde jen o první dodávku nových uniforem, jejichž vzhled chce vedení policie představit začátkem příštího roku, čtyřicetitisícový sbor potřebuje v dalších letech své oblečení pravidelně obměňovat.

Nedávno například policie podepsala smlouvu na košile, halenky a uniformy za 39 milionů korun nebo na téměř devítimilionový nákup triček. Objednala si také 63 tisíc párů bot.

Šéf policie: nové věci do čtyř let

Kolik peněz půjde na obnovu uniforem, policisté nezveřejnili. Jisté zatím je, že nepůjde o obří jednorázovou akci: policisté budou nové oblečení dostávat postupně. Pro zajímavost, v roce 1993 stálo pořízení všech stejnokrojů 600 milionů – s tím, že kompletní souprava v tehdejší hodnotě 15 tisíc musela každému policistovi vydržet alespoň dva roky.

"Na úplnou obměnu nebudou peníze," řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle střízlivých odhadů by měli být všichni policisté v novém zhruba během čtyř let. "Jsem přesvědčený, že to ovšem může být i dříve," odhadl šéf policie Tuhý.

Nové uniformy mají mít nejen vylepšený design, ale také budou ušité z kvalitnějších látek. Právě na materiály si policisté v poslední době stěžují nejhlasitěji. Policejní odbory poukazují například na "neprodyšná trička a košile", na nepohodlné boty nebo kalhoty, které nevydrží každodenní službu.

Policisté také vůbec poprvé vrátí firmě kalhoty za sedm milionů korun. Policejní šéf Tuhý to zdůvodnil tím, že vzorky kalhot neprošly zkouškou kvality. A že tohle bude trend i do budoucna: policie prý bude na své dodavatele přísnější než dřív.

Chceme boty – ve státním zájmu

Nové uniformy by v tomhle měly být jiné a především lepší: na to, aby policistům vyhovovaly, dohlíží zvláštní poradní skupina, ve které sedí například bývalý policejní prezident, dnes ředitel královéhradecké policie Martin Červíček nebo někdejší ředitel policie v Plzeňském kraji Miloslav Maštera.

Přestože policie do obměny současného oblečení začala v nedávné době investovat desítky milionů korun, zájem firem o účast v tendru není podle ministra vnitra Chovance velký.

"Když kupujete desítky tisíc párů bot, určitě by to bylo zajímavé i pro přední outdoorové výrobce nebo velké české firmy. Jenže ty se o takové zakázky nehlásí," řekl Chovanec.

Ministerští právníci nyní dokonce zkoumají, jestli zákon o vypisování veřejných zakázek umožňuje, aby policie mohla v podobných soutěžích "ve státním zájmu" zvýhodnit české výrobce.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.