Někdejšímu bossovi českého fotbalu Františku Chvalovskému se musí vrátit zablokovaný majetek. V úterý o tom rozhodl pražský městský soud.

Podnikatel tak dostane zpátky peníze a nemovitosti za miliony korun. Stát mu majetek obstavil v souvislosti s obviněním ze stamilionových úvěrových podvodů, trestní stíhání však loni zastavila amnestie. Chvalovský je několik let v insolvenci, z majetku tedy bude správce konkurzu uspokojovat věřitele.

Vrchní státní zastupitelství původně žádalo soud, aby nechal majetek propadnout státu. Žalobci se domnívali, že jde o výnosy z trestné činnosti. Později ale státní zástupce uvedl, že to nelze prokázat, a shodně s advokáty navrhoval, aby se majetek odblokoval. 

Proti rozhodnutí lze podat stížnost, vzhledem k předchozí shodě žalobce a právníků ale lze předpokládat, že k tomu nedojde. Žalobce si nicméně nechal lhůtu na rozmyšlenou. Chvalovský k soudu stejně jako při dřívějších jednáních nedorazil a jeho advokát se s ním o dalším postupu chce ještě poradit. Stížnost ale nepředpokládá.

Soudce Kamil Kydalka po jednání řekl, že nebylo možné rozhodnout jinak. "Věci byly zajištěny pro nároky poškozeného (Komerční banka). Ve chvíli kdy je pravomocně zastaveno trestní stíhání, tak nám v podstatě nezbývá nic jiného, než zajištění věcí zrušit," dodal. Mezi zadrženými věcmi jsou podle něj peníze na účtech, auta a část společného jmění manželů, zejména pozemky. "Dovolil bych si to sečíst zhruba kolem deseti dvanácti milionů," upřesnil. Média dříve spekulovala o desítkách až stovkách milionů.

Majetek by se měl po nabytí právní moci úterního rozhodnutí podle Kydalky vydat do insolvenčního řízení, které řeší jeho správce a budou se z něj vyplácet Chvalovského věřitelé.

Chvalovského advokát Lukáš Kuhajda řekl, že je s rozhodnutím spokojený. "Od počátku jsme byli přesvědčeni, že v tomto řízení nebyla prokázána žádná trestná činnost. Rozhodnutí je správné a odpovídá našemu názoru," dodal.

Škoda byla za miliardu a půl

Státní zastupitelství vinilo Chvalovského z úvěrových podvodů z konce 90. let. Několik lidí spolu s ním údajně způsobilo Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun. Jako představitelé různých firem, které byly personálně a majetkově propojeny, prý předstírali, že chtějí půjčit peníze na své obchody. Údajně jimi ale platili hlavně své dluhy.

Soud v červnu 2011 uložil Chvalovskému desetiletý trest vězení. I ostatní obžalovaní dostali nepodmíněné tresty a všichni si vyslechli i desetiletý zákaz výkonu funkce zástupců statutárních orgánů společností. Odvolací pražský vrchní soud však rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání. Městský soud pak musel stíhání všech pěti obžalovaných zastavit kvůli amnestii, kterou vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus.

Část případu ohledně údajných podvodů řeší městský soud dále, protože jeden z původně obžalovaných - podnikatel v masném průmyslu Zdeněk Mezera - trvá i přes amnestii na projednání věci.

Související