Až deset let ve vězení může strávit šest lidí, které ve čtvrtek obvinili policisté kvůli fiktivním obchodům s cigaretami a alkoholem. Zboží mělo jít na Slovensko, do Polska a do Maďarska.

Organizovaná skupina měla krátit daně ve výši 253 milionů korun. Zásah proti ní tento týden provedl tým Kobra, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy.

Obvinění jsou ve věku 29 až 59 let. Nejméně od začátku srpna 2011 do současnosti deklarovali dodání alkoholu a cigaret z Česka do států Evropské unie. Podle vyšetřovatelů ale zboží nikam nevyvezli. Kvůli fiktivním obchodům údajně obvinění založili několik tuzemských i zahraničních obchodních společností, které buď ovládali, nebo do nich dosadili takzvané bílé koně.

"Tím fiktivním dodáním do jiného členského státu EU se vlastně očistilo zboží od DPH a na jedné krabičce tato skupina ušetřila 12 až 14 korun podle druhu značky," uvedl zástupce generálního ředitele finanční správy Jiří Žežulka. Podle něj měl fiktivní obchod s cigaretami hodnotu 1,2 miliardy korun. Zásah se týkal i alkoholu. Podle zástupce generálního ředitele celní správy Davida Chovance ale nebyl předmětem trestné činnosti a stal se zabaveným zbožím.

Útvar Kobra na případu začal pracovat letos v březnu. Zásah se uskutečnil od 7. do 9. října na 40 místech v Česku a podílelo se na něm 600 členů složek. Při razii bylo zadrženo 15 lidí a bylo provedeno 15 domovních prohlídek. Jako výnos z trestné činnosti bylo zajištěno přes 800 tisíc eur na bankovních účtech a dalších 50 tisíc eur v hotovosti. V rámci daňové exekuce bylo zadrženo také 11 milionů korun, 70 vozidel nebo cigarety, alkohol a potraviny za 140 milionů korun. "Dostáváme se na čtyři pětiny celkové škody a považujeme to za mimořádný úspěch," řekl Žežulka. Zabavené věci půjdou do dražby.

Devět lidí bylo následně z vazby propuštěno. Podle šéfa protikorupční policie Jaroslava Vilda se obvinění netýkalo třeba zaměstnanců firem nebo nastrčených bílých koní. "Spolupráce bílých koní s obviněnými bývá v podobných případech různá a ne vždy jsme schopni takového bílého koně obvinit," dodal Vild. Obvinění jsou podle něj stíháni na svobodě.

Do takzvané akce River se zapojila i armáda. Zabavené zboží převáželi vojáci do několika skladů po České republice. Zásah začal v úterý v šest hodin ráno. 

"Pro akci jsme dali k dispozici 35 kamionů, zhruba 70 vojáků a vysokozdvižné vozíky. Při transportu zboží také asistenci vojenské policie a dali jsme k dispozici i dva z vojenských skladů," vyjmenoval ministr obrany Martin Stropnický.

Mezi zabavenými vozy měly být i auta společnosti Qanto CZ, pod kterou spadá síť velkoobchodů a maloobchodů. Její majitel Stanislav Vodička chtěl kandidovat do zastupitelstva ve Svitavách za hnutí ANO. Z kandidátky byl ale vyškrtnut, protože byl v úterý zadržen pro podezření, že se jeho firma dopouštěla daňových úniků. "V tuto chvíli probíhá trestní řízení a my se nebudeme vyjadřovat ke konkrétním subjektům, kterých se týká, ani k fyzickým nebo právnickým osobám," reagoval ve čtvrtek Vild.

Jde prozatím o největší akci tohoto speciálního útvaru. V létě byly oznámeny první úspěchy týmu, a to odkrytí daňových úniků při fiktivních obchodech s nanodisky za 269 milionů, v oblasti reklamy za 289 milionů a s pohonnými hmotami za 650 milionů korun. V září Kobra uvedla, že ve Zlínském kraji odkryla daňový únik při obchodování s toaletním papírem, papírovými ubrousky a utěrkami se škodou nejméně 25 milionů korun.