K urnám podle zpráv z komisí přišla necelá čtvrtina voličů. Očekává se tak nižší účast než při minulých komunálních volbách, kdy svůj hlas odevzdalo téměř 50 procent lidí.

V sobotu, kdy jsou místnosti otevřené od 8 do 14 hodin, totiž chodívá méně voličů než v pátek.

Během prvního dne odevzdal hlas i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Řekl, že by byl rád, kdyby současní primátoři z jeho strany byli znovu zvoleni do čela velkých měst. "Chceme obhájit Brno a Ostravu a také získat co nejlepší pozici v Praze. Máme velké šance i v Olomouci a Plzni," tvrdí.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který přišel volit mezi prvními, prohlásil, že pro jeho hnutí jsou tyto volby výzvou. „Doufám, že potvrdíme naši pozici, že jsme stabilní součástí české politické scény. Je to další souboj s tradičními politickými stranami," uvedl.

Za největšího soupeře považuje ČSSD, tedy kromě Prahy, kde svádí boj hlavně s TOP 09.

Podle prezidenta Miloše Zemana nebudou mít výsledky komunálních voleb vliv na koaliční vládu. „I když to samozřejmě posílí sebevědomí některých stran a hnutí a u jiných ho naopak zeslabí,“ myslí si.

Spolu s komunálními volbami se v 27 obvodech navíc konají i ty senátní. Nejvíce křesel v horní komoře parlamentu obhajuje ČSSD.

První den voleb sledovaly Hospodářské noviny v on-line reportáži:

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Účast ve volbách bude zřejmě nižší než před čtyřmi lety.
  • Objevilo se několik podezření na kupčení s hlasy.
  • Volební místnosti budou otevřené i v sobotu do 14 hodin.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.