Zatímco způsob úpravy volebních lístků u senátních voleb je poměrně jednoduchý, lístky k volbám komunálním mohou na voliče mnohdy působit příliš složitě. Kandidujících stran a hnutí je obzvlášť letos mnoho a samotných kandidátů úměrně ještě více.

Vedle toho se komunální volby oproti těm sněmovním vyznačují odlišným používáním preferenčních hlasů. Navíc je možné hlasy pro kandidující subjekt a přednostní hlasy pro jednotlivé kandidáty kombinovat.

Harmonogram

Volební urny budou otevřené v pátek 10. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 11. října od 8 do 14 hodin. Po příchodu do místnosti musí volič okrskové komisi prokázat svou totožnost platným občanským průkazem, cestovním pasem nebo průkazem o povolení k trvalému či přechodnému pobytu. Hlasovací lístky byly doručeny do schránek, v případě potřeby lze získat nové u volební komise.

Voliči mají při komunálních volbách tolik hlasů, kolik členů bude mít jejich budoucí zastupitelstvo. V hlavním městě jde tedy o 65 hlasů při volbách na pražský magistrát, v obcích například do 500 obyvatel je počet zastupitelů (a tedy i hlasů) mezi pěti a patnácti.

Tři možnosti úpravy

Rozdělení hlasů mezi jednotlivé strany a kandidáty je možné trojím způsobem. První a nejjednodušší je zakřížkování jednoho politického subjektu. Všechny hlasy pak jdou této jedné straně či hnutí.

Druhou možností je poskládat si z kandidátů napříč stranami svůj zastupitelský "dream team". Volič pak musí dávat pozor na to, aby nezakřížkoval více kandidátů, než kolik bude členů budoucího zastupitelstva - jinak by bylo jeho hlasování neplatné.

Poslední možností je mix obou těchto postupů: zakřížkovat stranu a v dalších sloupcích označit kandidáty konkurenčních stran. V takovém případě dostanou po jednom hlasu zakřížkovaní kandidáti a zbývající počet hlasů připadne preferované straně.

Volby v číslech

134 milionů

utratily sněmovní strany na předvolební kampaň - nebo to aspoň tvrdí. Nejvíce vládní ČSSD a ANO Andreje Babiše.

234 tisíc

kandidátů bude ode dneška usilovat o hlasy voličů. Celkem se rozděluje přes 62 tisíc mandátů.

Váha přednostních hlasů je v komunálních volbách výrazně menší, než jak jsou voliči zvyklí při "kroužkování" ve volbách sněmovních. Kandidát do obecního zastupitelstva potřebuje na "přeskočení" na první místo získat o 10 procent hlasů více, než kolik je průměrný počet hlasů pro kandidáty daného politického subjektu. Složitě znějící formule v praxi znamená, že především ve velkých obcích s vyšším počtem zastupitelů je voličova možnost, jak změnit pořadí kandidátů určené stranickými orgány, velmi malá.

Výsledky až v neděli

Vzhledem k letošnímu vysokému počtu zájemců o křeslo v zastupitelstvu je možné očekávat i průtahy při sčítání hlasů. Zatímco obvykle jsou výsledky voleb známy hned večer po uzavření volebních místností, letos už Český statistický úřad avizoval, že například v Praze mohou být definitivní výsledky známy až v neděli ráno.