Spolu s komunálními volbami se v Česku koná řada referend. Většinou lidé rozhodují o omezení či úplném zákazu provozování loterií a sázkových her.

Občanské iniciativy předpokládají, že díky volbám dorazí k referendům více lidí, než kdyby se hlasování konalo samostatně v jiném termínu. Právě kvůli nízké účasti neplatilo dubnové referendum o hernách v Praze 8. Teď se bude opakovat.

Obyvatele ale netrápí jen herny, škála otázek je pestrá.

V Blansku voliči rozhodnou, jestli zbourat nebo zachovat stavbu hotelu Dukla. A například v Mikulově bude po víkendu jasno, zda se má z budovy bývalé hasičské zbrojnice stát tržnice.

Podle údajů ministerstva vnitra se politici ptají na názor voličů ve více než deseti obcích. "Tento seznam ale nemusí být úplný. Stává se nám, že obce ministerstvu referendum nenahlásí a my bohužel nemáme jinou možnost, jak zjistit, že v té které obci je místní referendum vyhlášeno," říká mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Podívejte se, kde se podle údajů ministerstva vnitra referenda konají a co je jejich tématem:

Pasohlávky - Má se v neděli a během státních svátků omezit rušivá činnost, jako je sekání trávy, řezání dřeva a podobně?

Chotilsko - Má obec zabránit činnostem, které směřují k těžbě zlata na území obce? 

Blansko - Má město odstranit stavbu hotelu Dukla na náměstí Republiky?

Mikulov - Má se objekt bývalé hasičské zbrojnice využít jako tržnice?

Bystřice pod Pernštejnem - Chcete tu závod na výrobu jaderného paliva, likvidaci radioaktivních odpadů a slévárnu uranových slitin?

Jenišov - Souhlasíte s těžbou kaolinu?

Náchod - Má město v areálu bývalé Tepny odkoupit všechny pozemky?

Městys Černá Hora - Má Černá Hora vystoupit ze Svazku vodovodů a kanalizací, měst a obcí?

Praha 3 - Má být lokalita Parukářka využívána jako parky, zahrady, sady, zeleň, pobytové louky, dětská hřiště, skautské základny a tak dále?

Ústí nad Labem, Praha 8, Ústí nad Orlicí, Pasohlávky - Má město omezit sázkové hry a provozování loterií?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.