V Praze u stanice metra Háje vyroste parkovací dům pro kola. Stát bude 9,5 milionu korun a vejde se do něj více než 100 bicyklů, které budou pod dohledem kamer. Vyplývá to z usnesení rady Městské části Praha 11. Podobný samoobslužný systém stojí v Hradci Králové, za rok ho využilo 11.500 cyklistů.

Parkovací dům postaví královéhradecká společnost Tosto za 9,45 milionu korun, zakázku ji na začátku října přidělila ve zveřejněném usnesení rada městské části.

Cyklista kolo uloží na automaticky ovládanou plošinu a ta ho vyveze a bezpečně uskladní ve speciální kleci na libovolně dlouhou dobu. Za uskladnění se bude platit mincemi, součástí je i kamerový systém.

První parkovací dům pro kola v Česku stojí v Hradci Králové od loňského února, za první rok fungování byl použit ve více než 11.500 případů.

Krytý parkovací dům v podobě osmibokého tubusu ze skla a oceli pro 116 kol postavil na Riegrově náměstí u hlavního nádraží Českých drah a zastávek městské hromadné dopravy soukromý investor za přibližně 7,5 milionu korun.

Související