Trojice žen přišla s projektem alternativního pohřebnictví. Autorky programu Ke kořenům se snaží přimět lidi, aby nad svým pohřbem přemýšleli včas. A aby smuteční hostina probíhala tak, jak by si člověk přál. V Praze v Krymské ulici chtějí provozovat poradenskou místnost, kde budou nabízet rady a pomoc lidem, kteří umírají nebo řeší smrt blízkého člena rodiny. Fungovat bude od prosince.

„Z vlastních zkušeností víme, že smrt je z naší společnosti vytěsňovaná a neschopnost ji přijmout vytváří propast mezi rodinou,“ říká jedna z členek týmu Blanka Dobešová a doplňuje, že smyslem myšlenky je vytvořit alternativní možnost pohřbívání, které by bylo šetrné k přírodě i k lidem.

Jednou z věcí, která pomůže odtabuizovat otázku umírání, je například tzv. list posledních přání. Na něj dotyčný napíše, jakou by si přál hudbu, řečníka nebo místo vzpomínkové slavnosti. „Pokud se o smrti mluví otevřeně a lidi si ji přiznají, poté v rodině funguje jako tmelící prvek a v těžkých chvílích sbližuje,“ tvrdí Dobešová, pro kterou byly snaha pomoci lidem a vlastní zkušenosti s umíráním v rodině důvodem k založení projektu.

Dámy také chtějí nabídnout rady těm, kteří přišli o blízkého člověka a neumějí se orientovat v pohřebním procesu. "Lidé mohou být řadou věcí při sjednávání pohřbů zaskočení, protože velice často se domlouvají tak, aby pozůstalí podepsali smlouvu hned na místě," vysvětluje Dobešová.

Zakladatelky projektu nyní sbírají na rozběhnutí myšlenky peníze na internetovém crowdfundingovém portálu Hithit. Zatím se jim podařilo vybrat více než 34 tisíc korun. K realizaci potřebují získat částku 66 tisíc korun. A pokud se jim to podaří, tak jim Nadace Vodafone přislíbila doplacení dalších 49 tisíc korun.

"Je nám sympatické, že si organizátorky vybraly nelehké téma umírání a pohřbů a aktivně pracují nejen na jeho odtabuizování, ale zejména na pomoci pozůstalým se se ztrátou vyrovnat pomocí smysluplného rituálu. Jde o projekt, který má ve srovnání s mnoha jinými celospolečenský přesah," vysvětluje manažerka programu Nadace Vodafone Jana Neupauerová.

Otázku financování služeb zatím nemají inovátorky českého pohřebnictví vyřešenou. Momentálně řeší, jestli budou své rady poskytovat neziskově, nebo v rámci firmy. "U cen poradenství zatím váháme a přemýšlíme, že je budeme chvilku dělat zdarma," tvrdí Dobešová. Prozrazuje, že by se cena jedné hodiny mohla pohybovat okolo 500 korun, v případě organizace pohřbu by částka neměla převýšit 25 tisíc korun.

Zakladatelky Ke kořenům už více než rok spolupracují se Správou pražských hřbitovů na konceptu ekologického pohřbívání Les vzpomínek. A právě ten dokončí celý proces alternativních pohřbů. V pražských Ďáblicích totiž vzniká lesní hřbitov, kde bude možné uložit ostatky ke kořenům stromů.

Místo nabízí alternativní možnost pro lidi, kterým není prostředí běžných hřbitovů sympatické. "Přichází nová generace, která má jiný pohled na běžné pohřební rituály, a proto si myslím, že myšlenka lidi osloví. A jestli něco bude trendem, tak rozhodně ekologické pohřbívání," myslí si ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Ekologické pohřby jsou už dnes zcela běžné v západní Evropě. A už i v Česku je možné zakoupit k přírodě šetrnou urnu vyrobenou z materiálu, který se v zemi rozloží. Její cena obvykle začíná na dvou tisících korun a součástí bývá i semeno stromu.

 

 

Související