Krajský soud v Ostravě přijal v pondělí první žalobu související s volbami v Karlově Studánce na Bruntálsku.

Tamní starostka Radka Chudová před volbami ze seznamu voličů vyškrtla tři desítky lidí. Podle starostky se do obce přihlásili k pobytu účelově.

Tři z nich byli na kandidátce za Hnutí sociálně slabých, které vede bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák. Žalobu poslal jeden z vyškrtnutých voličů.

"Jde o žalobu na ochranu ve věci seznamu voličů. Domáhá se nápravy chyb v seznamu voličů. Samotné volby nezpochybňuje," sdělil mluvčí krajského soudu Dalibor Zecha. Dodal, že soud nyní žalobu prostuduje a pak rozhodne o dalším postupu. Tedy zda nařídí jednání, či požádá o odstranění možných nedostatků.

Chudová vyškrtla ze seznamu 26 lidí. Všichni se k pobytu v obci s přibližně 250 obyvateli přihlásili před komunálními volbami v roce 2010. Soud to označil za účelové. Volby se tak musely opakovat.

"Podle stejného nálezu postupujeme i dnes. Jsou zde jen nahlášení. Někteří to i přiznali. V Karlově Studánce nežijí. Kdyby ano, všimli bychom si toho," řekla už dříve starostka.

I podle Zifčáka jde o tytéž lidi, kvůli kterým byly zpochybněny volby před čtyřmi lety.

"Od té doby zde ale bydlí, pracují, někteří i podnikají. Už je nikdo nemůže považovat za účelově přihlášené," řekl. Připustil ale, že část z nich bydlí v hotelu Džbán, který Zifčák provozuje, či v pronajatých bytech patřících Sdružení moravskoslezských hotelů.

"Navíc mezi vyškrtnutými jsou i tři naši kandidáti. Kandidátní listina přitom byla schválena," řekl.

S tím starostka nesouhlasí. "Pouze jediný člověk ze skupiny vyškrtnutých v roce 2010 zde opravdu žije. Jeho dítě k nám chodí do školy. Tento člověk na seznamu pro letošní volby zůstal," řekla.

Volby se v obci v roce 2011 opakovaly na základě rozhodnutí soudu. Ten předchozí hlasování zrušil kvůli tomu, že se tam krátce před nimi přihlásilo k trvalému pobytu podezřele mnoho lidí, kteří ovlivnili hlasování. Obec tyto voliče vyřadila ze seznamu. Nespokojení lidé ale pak hromadně přišli do volební místnosti a dožadovali se práva hlasovat. Odešli až za asistence policie.

Opakované hlasování tehdy vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů Spokojení občané. V devítičlenném zastupitelstvu získalo šest křesel.

Dva zastupitele získalo sdružení Pro rozvoj Karlovy Studánky. Jedno křeslo obsadil kandidát za ČSSD. Tehdejší Zifčákovo sdružení Prosperita Karlovy Studánky nezískalo ani jeden mandát. Starostkou se stala Chudová.

V sobotu v obci volby jasně vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů vedené právě Chudovou. Získalo téměř 90 procent hlasů a obsadilo šest křesel v sedmičlenném zastupitelstvu. Konkurenční Hnutí sociálně slabých Ludvíka Zifčáka má jeden post.

Související