Šestadvacetiletá žena v úterý napadla několik studentů obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou. Mladý student útok nožem nepřežil. Další dvě studentky jsou zraněné, stejně jako jeden zasahující policista. Útok se stal přímo ve škole, podle dosavadního vyšetřování podezřelá neměla na školu žádnou vazbu a také studenty si vybrala náhodně.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jde velice pravděpodobně o stejnou ženu, která před dvěma lety v havířovské škole napadla vychovatelku, jež se snažila bránit sedmiletou školačku. Ženu pobodala a s dítětem se zavřela ve vedlejší místnosti. Policii se po vyjednávání podařilo dítě zachránit. "S největší pravděpodobností by se mělo jednat o tutéž ženu," uvedl Tuhý pro Českou televizi (ČT).

Také důvěryhodný policejní zdroj potvrdil ČTK, že tatáž žena útočila už před dvěma lety v Havířově. Stíhání útočnice bylo tehdy zastaveno kvůli souvislosti s psychickou poruchou. "Krajský soud nařídil psychiatrickou léčbu ústavní formou," řekl státní zástupce Vít Legerský, který případ tehdy dozoroval.

Žena skončila v opavské psychiatrické léčebně. Tam zůstala do letošního února. "Okresní soud v Opavě 19. února rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní," řekl v úterý mluvčí soudu Tomáš Kamrádek.

"Vím, že to byla naše bývalá pacientka," řekl ředitel Psychiatrické nemocnice Opava Ivan Drábek. Podle něj nemocnice postupovala správně, když požádala o propuštění ženy z ústavní léčby. "Musíme takto postupovat, když důvody ústavní léčby pominou. Důvody pro umístění do detenčního ústavu jsme neshledali," dodal. Podle ČT žena trpěla schizofrenií.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček vyjádřil pochybnosti nad propuštěním této ženy na svobodu, stačil k tomu totiž pouze jeden posudek psychiatra. "Podle mých informací již nebyl zadán žádný další posudek, a to mě velmi překvapuje," uvedl.

Ve středu ale prý bude mít více informací. Podle jeho slov i ministryně spravedlnosti Helena Válková hodlá celý případ prošetřit. "Spíš by mělo být posudků pět kladných, než se někdo rozhodne takového člověka propustit," divil se v televizi Němeček.

Úterní útok se stal okolo půl osmé ráno. "Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Záchranáři chlapce téměř hodinu resuscitovali, zachránit se jim ho ale nepodařilo. Česká televize uvedla, že podle jednoho ze studentů byla žena zřejmě pod vlivem drog.

Střední škola obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev, kde se útok odehrál, byla uzavřena a probíhá vyšetřování. Všichni studenti opustili školu do jedenácté hodiny.

Zraněné dívky odvezli záchranáři do nemocnice v Novém Městě na Moravě. "Jedno poranění mělo spíš vážnější charakter, druhé bylo lehčí," řekla ředitelka krajské záchranné služby Vladislava Filová. Ani policista, který má zranění na hlavě, by neměl být ohrožen na životě - propuštěn bude ve středu. V nemocnici byla také třetí studentka, ta utrpěla psychický šok. Spolu s lehce zraněnou spolužačkou byly už v úterý propuštěny.

Zásahová jednotka útočnici zadržela několik desítek minut po činu ve škole. Na místě byl policejní útvar rychlého nasazení a policejní jednotka, která zajišťuje ochranu Jaderné elektrárny Dukovany. Ženu museli zneškodnit elektrickým taserem.

Nyní je u výslechu a podrobí se řadě znaleckých zkoumání. Zatím nebyl podán návrh na vazbu. "Zatím je předběžné spekulovat, zda o vazbě bude rozhodovat okresní soud v Jihlavě nebo Žďáru nad Sázavou, záleží na právní kvalifikaci," řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Podle krajského policejního ředitele Radka Malíře bude vyšetřování složité a musí se provést řada znaleckých posudků. Zda byla žena pod vlivem drog, musí nejprve prokázat testy. 

Bezpečnost prověří školní inspekce

Ředitel školy podle televize odmítl, že by byl ústav špatně zabezpečený. Vchod byl na čipy, které mají pouze studenti a učitelé. Žena se podle něj musela do budovy dostat zřejmě před začátkem vyučování s větším počtem studentů. Pochybení nenašli ani policisté. 

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) pro ČT uvedl, že ministerstvo do školy okamžitě vyslalo zástupce České školní inspekce, kteří, jakmile to bude možné, chtějí prověřit bezpečnost ve škole. Podle něj vedení školy musí zabezpečit studenty, a to například i díky kamerovému systému. "Ministr školství si je vědom toho, že drtivá většina škol je zabezpečena dobře. Přesto žádá vedení všech škol, aby bezpečnostní opatření ve svých školách prověřili, aby se toto již nemohlo opakovat," uvedl Chládek.

Do Žďáru nad Sázavou dopoledne přijel v rámci povolebních cest také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mítink na podporu tamní starostky Dagmar Zvěřinové (ČSSD), která kandiduje do Senátu, ale zrušil.

"Pokládal bych za neetické a hloupé, kdyby se dnes ve městě odehrávaly nějaké předvolební akce. O situaci jsem průběžně informován policií. Je to tragédie a vyjadřuji všem rodinám napadených studentů hlubokou účast," prohlásil Sobotka.

Související