Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil dostali za natáčení klipu v policejních uniformách, při kterém jednoho ze zastavených řidičů postihla srdeční příhoda, osmiměsíční podmíněné tresty. Zkušební dobu Obvodní soud pro Prahu 6 určil na 1,5 roku. Režisér klipu Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický byli osvobozeni.

Klip herci natáčeli pro Konto Bariéry, které pomáhá handicapovaným. Jeden ze zastavených řidičů ale nepoznal, že jde o natáčení, a dostal infarkt. Státní zástupce požadoval podmíněné tresty od půl do jednoho roku za natáčení klipu pro Konto Bariéry, při kterém herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil v policejních uniformách zastavovali řidiče. Obžalovaní se ale cítí nevinni, a proto podali tzv. odpor a soud kauzu řešil v hlavním líčení.

Klip pro konto, které pomáhá handicapovaným, se točil v roce 2012 v Praze. Herci měli uniformy i auto v barvách policie. Oba herci podle obžaloby nepostupovali v souladu se schváleným scénářem a pod záminkou přestupku nejméně ve dvou případech zastavili řidiče. Když jednoho z nich kontrolovali pro údajné překročení rychlosti a pak mu řekli, že jde o natáčení skrytou kamerou, postihl muže infarkt. Pomohl jej zachránit kameraman, šedesátiletý muž skončil v nemocnici.

Herci při zahájení soudu uvedli, že je jim líto, co se stalo. Prý ale postupovali v souladu se scénářem a netušili, že někdo nepozná, že jde o recesi. Podle obžalovaných šlo rozpoznat, že policejní uniformy byly pouze rekvizity a neodpovídaly skutečným policejním oděvům. Hájí se také tím, že měli k dispozici všechna potřebná povolení.

Podle advokáta Tomáše Sokola v podstatě zachránili život muži, který zkolaboval. Údajně totiž mohl dostat infarkt v běžném silničním provozu, pokud by jej nezastavili herci.

Soud původně obžalované trestním příkazem potrestal za poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadu tresty půl roku až jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky. Čtveřici u hlavního líčení hrozí až dva roky vězení.

Související