Jihlavský okresní soud vzal ve středu večer do vazby šestadvacetiletou ženu, která v úterý nožem napadla studenty střední školy ve Žďáru nad Sázavou a jednoho zabila. Dvě dívky a policistu zranila.

Podle soudce Milana Pokorného skončila žena ve vazbě kvůli obavám z jejího útěku a také z toho, že by svůj čin mohla opakovat. "Jde o takzvanou vazbu útěkovou a předstižnou," sdělil soudce. Vazba podle něj započala už zadržením ženy v úterý v 09:05.

Žena byla ve středu obviněna z vraždy a braní rukojmích. Hrozí jí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Informaci potvrdil mluvčí krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Policie žádné informace z výslechu obviněné neposkytuje, všechny podrobnosti chce podle krajské mluvčí Dany Čírtkové novinářům objasnit na tiskové konferenci ve čtvrtek dopoledne.

Ředitel psychiatrické nemocnice rezignoval

Ivan Drábek, ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě, ve středu dopoledne rezignoval na svou funkci. Důvodem bylo, že soud v únoru na základě posudku nemocnice útočnici ze Žďáru propustil do ambulantního léčení.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) tak přijal část odpovědnosti. Na vládě podle jeho slov vznikne speciální skupina, která bude posuzovat opatření, aby se podobná tragédie neopakovala.

"Ta situace se nakonec vyvinula tak, že pana ředitele Drábka situace, ke které došlo, ta lidská tragédie, velmi osobně zasáhla a rozhodl se podat rezignaci na post ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě, kterou jsem přijal," řekl Němeček po schůzce s Drábkem.

O rozhodnutí ředitele nemocnice informovala Česká televize. Drábek pro ni uvedl, že ho k tomu vedly i mediální tlak, věk a zdraví. Stojí si ale za tím, že nemocnice postupovala správně, když požádala o propuštění ženy z ústavní léčby. "Musíme takto postupovat, když důvody léčby pominou. Důvody pro umístění do detenčního ústavu jsme neshledali," řekl. Podle televize žena trpěla schizofrenií. 

Psychiatr Petr Augustin z havířovské ambulance popírá pochybení v léčbě. "Nic nenasvědčovalo tomu, co se stalo," řekl ve středu. "Nepřipouštím žádné pochybení," dodal Augustin, jeden z lékařů ambulance v Havířově-Podlesí, v jejichž péči útočnice skončila po propuštění z léčebny. Dál se k případu odmítl i s ohledem na lékařské tajemství a policejní vyšetřování vyjadřovat.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) bude podle svých slov studovat spis k propuštění útočnice z ústavní léčby. "Bohužel, dospívám k závěru, že soud zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když zkoumal, zda pobyt pacientky v případě jejího propuštění na svobodu bude, či nebude nebezpečný," prohlásila ministryně.

Spis, který si od opavského soudu vyžádala, není příliš rozsáhlý. Jednání o propuštění ženy z ústavu trvalo podle odhadu Válkové zhruba půl hodiny. "Soud vyšel z vyjádření psychiatrické léčebny, které nebylo příliš zevrubné, a bez důkladného dokazování dospěl k závěru, že byly naplněny podmínky trestního řádu pro přeměnu léčení z ústavního na ambulantní," dodala.

Šestadvacetiletá žena z Ostravska ve žďárské střední škole pobodala několik studentů. Šestnáctiletý mladík zemřel, dvě studentky byly zraněny, další utrpěla psychický šok, pobodaný byl i zasahující policista.

Prezident Miloš Zeman uvedl, že nevylučuje, že mrtvého chlapce příští rok vyznamená. V pátek chce jet přímo na místo neštěstí. Do školy se chystá také premiér Bohuslav Sobotka a ministr školství Marcel Chládek (oba ČSSD). Už v úterý do ní Chládek poslal Českou školní inspekci, aby prověřila zabezpečení školy. Inspektoři by postupně měli zkontrolovat všechny české školy. 

Němeček se už v úterý podivoval, že k propuštění ženy stačil pouze jeden znalecký posudek. Ředitele nemocnice proto rovnou požádal, aby mu případ vysvětlil.

Podle Sobotky zřejmě došlo k systémovému selhání

Sobotka požádal ministry zdravotnictví, spravedlnosti a školství, aby okolnosti případu prošetřili, do konce listopadu vládě předložili zprávu s vyhodnocením celé kauzy a také vyhodnotili, zda nedošlo k systémovému selhání. "Mám vážné podezření, že zde k systémovému selhání došlo," řekl premiér. 

Šestadvacetiletá žena před dvěma lety zaútočila ve škole v Havířově. Tehdy zranila vychovatelku a držela sedmiletou dívku jako rukojmí. 

Studentku s vážným bodným zraněním, která byla v úterý operována, už v novoměstské nemocnici převezli z jednotky intenzivní péče na běžné lůžko. Policista z řezným poraněním na hlavě byl propuštěn.

Studenti žďárské střední školy i ve středu ráno přišli do školy. První hodinu s nimi strávili policejní psychologové, kteří s nimi vraždu studenta rozebírali. Vyučování škola ukončila v 11.30. V příštích dnech by se mělo vrátit do normálu. 

Související