Vedení sociální demokracie v místech, kde strana nevyhrála komunální volby a dostala se do opozice, možná čekají personální změny. Uvažuje o tom předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

Strana po letech ztratila například vedení v Ostravě nebo Brně. Volební výsledky ve velkých městech jsou podle Sobotky neuspokojivé. Zároveň chce diskutovat o programu ČSSD.

"Je to budíček a důležitý moment pro klasické politické strany," řekl ve čtvrtek v Poděbradech.

Povolební vyjednávání v Ostravě a v Brně podle premiéra odpovídá volebním výsledkům. "Rádi bychom v příštích letech i ve městech, jako je Praha, posílili, ale musíme změnit způsob sestavování kandidátních listin, v řadě míst budeme muset vyměnit lídry, naše představitele tak, aby sociální demokracie v budoucnu mohla získávat více hlasů," řekl.

"Určitě budeme také debatovat o programu, abychom reflektovali názory občanů, občanských iniciativ, aby sociální demokracie nebyla odtržena od toho, co ve skutečnosti lidi zajímá v jednotlivých místech," doplnil Sobotka. O změně tváří ve straně je podle něj potřeba přemýšlet tam, kde ČSSD volby nevyhrála a zůstala v opozici.

V Ostravě, kde ČSSD skončila na druhém místě, se pracuje na vzniku čtyřkoalice ANO, hnutí Ostravak, lidovců a ODS. Lídr ČSSD Lumír Palyza ale naznačil, že pro sociální demokraty tímto koaliční vyjednávání nekončí. ČSSD na ostravské kandidátce měla dva městské radní Palyzu a Simonu Piperkovou, kteří byli před volbami spojováni s kauzou lobbisty Martina Dědice obviněného z manipulace se zakázkami dopravního podniku a městské nemocnice v Ostravě. Důvodem byl jejich četný telefonický kontakt s Dědicem, oba ale od počátku jakékoliv pochybení odmítají.

Palyza ve čtvrtek v reakci na Sobotkovo vyjádření uvedl, že zatím neměl možnost se se stanoviskem předsedy strany seznámit. "Určitě si myslím, že je potřeba, aby strana reagovala. Nepředjímal bych ale situaci a počkal, jak se dokončí povolební vyjednávání," řekl Palyza. Podle něj až po uzavření koaličních dohod bude prostor vrátit se k výsledku voleb a udělat analýzy a závěry. Blíže se k možnému ohrožení své pozice nyní nechtěl vyjadřovat.

V Brně je vítězné hnutí ANO o krok blíže k uzavření koalice s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených. ČSSD skončilo i v Brně na druhém místě.

Související