Šéfem klubu pražských zastupitelů za TOP 09 je od čtvrtečního večera Václav Novotný. Do čela byl zvolen poté, co na svá místa rezignovali primátor Tomáš Hudeček a šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra.

Za místopředsedy byli vybráni Jiří Nouza a Petr Bříza.

Nouza řekl, že klub je i po odchodu končícího primátora Tomáše Hudečka a radní Evy Vorlíčkové ze strany jednotný. Vorlíčková s Hudečkem v 16členném klubu zůstávají, klub je podle Novotného otevřený i pro další zastupitele. Strana cítí velký koaliční potenciál, příští týden by chtěla zahájit jednání s občanskými demokraty.

Klub "zastupitelů TOP 09 a nezávislých" je podle Novotného otevřen pro další zastupitele, kteří sdílejí identická názorová a programová východiska. Současní členové klubu podle předsedy Novotného sdílejí program, s nímž do zastupitelstva kandidovali. "Proto shodně považují za podružnou skutečnost, zda jsou stranicky organizováni, nebo jsou bez stranické příslušnosti," uvedl Novotný jménem klubu v prohlášení.

Hudeček rezignoval na členství spolu se svým vnitrostranickým rivalem a předsedou pražské TOP 09 Jiřím Vávrou ve středu. V reakci na to rezignovali na členství v TOP 09 i Vorlíčková a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, jenž vedl pražskou kandidátku TOP 09 při minulých volbách. Předsednictvo TOP 09 následně ve středu ustanovilo nový tým koaličních vyjednávačů, v němž Hudečka a Vávru nahradil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek a náměstci primátora Novotný a Nouza.

Kalousek: Hudeček není dospělý člověk

TOP 09 pod vedením Hudečka skončila ve volbách v Praze těsně druhá za vítězným ANO. Vávra, který na Hudečkově kandidátce nebyl, označil volební výsledek za prohru TOP 09. Naznačil, že je na vině lídr, tedy Hudeček. Primátor zase vyzval Vávru k odchodu ze strany poté, co média zveřejnila fotografie Vávry z údajné narozeninové oslavy vlivného kontroverzního podnikatele Tomáše Hrdličky.

Povolební situaci v Praze navíc rozvířila informace šéfa ANO Andreje Babiše, který v pondělí oznámil, že se Hudeček před časem ucházel o možnost vést pražskou kandidátku ANO. Primátor řekl, že dostal nabídku, kterou ale odmítl. "V žádném případě nehodlám vstupovat do klubu zastupitelů ANO," řekl po středeční rezignaci Hudeček.

Na jednání zastupitelského klubu TOP 09 ve čtvrtek přišel i místopředseda strany Miroslav Kalousek, který ve straně podporoval Jiřího Vávru. Hudeček byl naopak označován za muže blízkého předsedovi strany Karlu Schwarzenbergovi. Kalousek v médiích na adresu Hudečka nešetřil kritikou. Rádiu Impuls řekl, že primátor není dospělý člověk. "To, že není dospělý, je fakt. On to každým svým prohlášením prokazuje. Jakou má budoucnost? Je to vzdělaný člověk. Pokud najde schopnost akceptovat jiný názor, než je ten jeho, což se mu nikdy nepodařilo, tak může mít budoucnost velikou," řekl rádiu Impuls.

ANO vyhrálo volby v Praze se ziskem 17 zastupitelů, metropoli dosud vládnoucí TOP 09 skončila za ním s 16 křesly. Po osmi mandátech má v 65členném zastupitelstvu Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), ODS a ČSSD. KSČM získala stejně jako piráti čtyři křesla. Jako nejpravděpodobnější se zatím v Praze jeví koalice kopírující vládní půdorys – tedy spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice. V úterý se ale objevily informace o tom, že Trojkoalice není v názoru na možnou spolupráci s ANO zcela jednotná.

Související