Před šesti lety, kdy se volilo do Senátu ve stejných obvodech jako teď, drtivě vyhrála ČSSD. Tehdy získala 23 z 27 mandátů. Už je jasné, že tolik křesel neobhájí, protože do 2. kola postoupilo jen 19 jejích kandidátů, nicméně stále může udržet v Senátu většinu.

Aktuálně sedí v horní komoře parlamentu 45 lidí, kteří jsou buď členy sociální demokracie, nebo kandidovali v jejích barvách. Většinu získá ČSSD v případě, že i po víkendu bude mít alespoň 41 senátorů.

"My jsme před osmi měsíci začali ve vládě určitou práci, snažíme se měnit zemi k lepšímu. Aby vláda mohla pokračovat, potřebuje silnou podporu v Senátu. A tu stabilní podporu nové české vládě mohou poskytnout senátoři za sociální demokracii," vyzýval voliče v ČT premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Kromě 19 kandidátů ČSSD postoupilo do 2. kola i devět za hnutí ANO, osm za KDU-ČSL, šest za ODS, čtyři za TOP 09-STAN a tři za koalici zelených s lidovci. Po jednom kandidátovi má SPO, koalice ODS s Korunou českou, STAN, Starostové pro Liberecký kraj a Strana soukromníků ČR. Z těchto 54 kandidátů uspěje polovina.

Nejčastěji se na volebních lístcích objevují lidé, kteří zatím s politikou nemají zkušenosti. Naopak politiků postoupilo do 2. kola jen 22, z nichž 12 už teď v Senátu sedí – mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková (ČSSD) nebo šéf pražské záchranky a senátor Zdeněk Schwarz (za ODS).

Široce zastoupenou skupinou jsou na kandidátkách lékaři, titul MUDr. má před jménem hned deset lidí. Potvrzuje se tak, že stranám se vyplácí nominovat právě odborníky na medicínu.

Podle politologa Milana Znoje z Univerzity Karlovy lidé volí doktory proto, že jim důvěřují. "Lékaři jsou zvyklí vystupovat rázně a rozhodně. Myslí si, že všemu rozumějí, což se v politice hodí," tvrdí.

Nejčastěji kandidují inženýři, je jich celkem 23. Následuje deset doktorů a pět magistrů. Ostatní tituly jsou zastoupeny minimálně, šest lidí nemá žádný.

Do 2. kola senátních voleb postoupili hlavně muži. O přízeň voličů se jich uchází 46, zatímco žen jen osm.

Volební místnosti jsou otevřené ještě v sobotu do 14 hodin. V pátek byl zájem malý, hlasovat přišlo zhruba deset procent voličů.

Podívejte se, ve kterých obvodech se volí a kdo kandiduje:

Rozklikněte pro zvětšení

Související