Soudcovská unie ostře zkritizovala ministryni Helenu Válkovou (ANO) za výroky, kterými hodnotila věcnou správnost rozhodnutí soudce, jenž propustil z ústavního léčení útočnici ze Žďáru nad Sázavou.

Podle unie si ministryně počínala v rozporu se zákonem i ústavou a narušila základní princip dělby moci, což v demokratické zemi nelze tolerovat. Válková v následné reakci uvedla, že příslušný soudní spis si vyžádala, protože je ze zákona kárnou žalobkyní.

Válková ve středu prohlásila, že Okresní soud v Opavě zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když ženě přeměňoval ústavní léčbu na ambulantní. Vadí jí, že se soudce spolehl na stručný posudek z léčebny a nevyžádal si doplnění dokazování.

"Je v rozporu se zákonem i ústavou, aby ministryně spravedlnosti hodnotila správnost rozhodovací činnosti soudce včetně jeho postupu při výběru a hodnocení důkazů s výjimkou stížnosti pro porušení zákona," reagovala soudcovská unie.

Stavovské sdružení zdůraznilo, že ministerstvo spravedlnosti jako ústřední orgán státní správy soudů nesmí zasahovat do jejich nezávislé rozhodovací činnosti.

Válková poté prostřednictvím své mluvčí vzkázala, že ji stanovisko Soudcovské unie "nepříjemně překvapilo".

"Paní ministryně je ze zákona kárnou žalobkyní a jako taková potřebuje mít pro své rozhodování podklady a informace. Proto si vyžádala od příslušného soudu spis a další podklady, které by měly ukázat, zda se jedná o možné kárné provinění, a tedy jednotlivé pochybení příslušného soudce, jímž by mohl narušit důstojnost soudcovské funkce nebo ohrozit důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů, nebo zda se jedná o systémový problém," napsala mluvčí Kateřina Hrochová.

Ministryně se chce po podrobnějším prostudování opavského spisu rozhodnout, zda na soudce i státního zástupce v dané věci nepodá návrh na kárný postih.

Šestadvacetiletá útočnice, která v úterý ubodala ve žďárské škole studenta a další dvě studentky a zasahujícího policistu zranila, útočila před dvěma lety ve škole v Havířově. Ostravský krajský soud ji poté poslal do ústavního ochranného léčení, z nějž byla letos opavským okresním soudem propuštěna. Policie ženu za žďárský útok obvinila z vraždy a braní rukojmí, za což ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.