Skončilo druhé kolo senátních voleb. Zájem o finále byl minimální. Účast voličů byla historicky nejnižší – 16,69 procenta. Minulý týden dorazilo k senátním a komunálním volbám 38,62 procenta lidí.

Lidé v Česku si vybírali 27 senátorů. Bodovala zejména vládní koalice, která dohromady získala devatenáct křesel. Deset připadlo sociálním demokratům, čtyři hnutí ANO a pět křesťanským demokratům.

Zabodovaly i menší strany jako zelení, SPO nebo Strana soukromníků ČR. Naopak TOP 09 nezískala ani jedno křeslo, přestože její dřívější partner – Starostové – získal dva senátory. ODS si přišla na dva mandáty.

Nejvyšší počet hlasů získal brněnský kandidát KDU-ČSL Zdeněk Papoušek, pro kterého hlasovalo přes 13 tisíc voličů, naopak ostravskému kandidátovi Peteru Kolibovi (ANO) ke zvolení stačilo necelých šest tisíc hlasů. 

V Senátu vzniknou dva nové kluby. Ke čtyřem Babišovým senátorům se přidá Alena Dernerová (Severočeši.cz), zelení už několik členů včetně bývalé soudkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové v Senátu mají.

I když se lidé dozvěděli volební výsledky dnes, oficiální podobu získají až po pondělním projednání Státní volební komisí.

Historicky nejvyšší účast si připisuje druhé kolo senátních voleb v roce 2002, svůj hlas tehdy dalo kandidátům 32,6 % voličů.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
14:15
V Brně dorazilo až 22 procent voličů

V obvodu Cheb na Chebsku a Tachovsku byla účast před uzavřením místností mezi deseti až 20 procenty. "Chodí hlavně starší lidé, mladí nemají zájem," řekla členka volební komise v Tachově. Podobně nízká je účast i v obvodu Plzeň - město. Některé tamní okrsky mají do osmi procent, jiné dosáhly 18 procent.

Příliš lidí nepřilákalo druhé kolo voleb ani ve strakonickém obvodě. Podle odhadů se účast bude pohybovat nepatrně nad deseti procenty, což znamená, že o tom, kdo bude zastupovat obvod v horní komoře, rozhodovalo jen zhruba 12 tisíc voličů.

Na Vysočině v pelhřimovském obvodě přišlo k volbám kolem 20 procent voličů. Podobné to bylo na Žďársku. Přitom před týdnem se při prvním kole účast vyhoupla přes 47 procent.

Na jižní Moravě hlasovalo zhruba 16 procent voličů, což je zhruba třetina volební účasti z prvního kola. Větší zájem o volby byl v Brně, kde hlasovalo 22 procent lidí, na Znojemsku přišlo pouze asi 15 procent voličů, řekla Eva Sychrová z krajského úřadu.

14:29
První sečtené okrsky už ve 14:11

Nejrychlejší byli komisaři v jednom z okrsků v Teplicích nad Metují v obvodu Trutnov a v Chocni na Rychnovsku.

V okrsku v Teplicích nad Metují přišlo hlasovat osm ze 72 voličů. Účast tak byla 11,11 procenta. Kandidát za ANO Jiří Hlavatý porazil v okrsku Adolfa Klepše za TOP 09.

V choceňském okrsku přišlo volit 19 ze 140 voličů. Účast tedy činila 13,57 procenta. V okrsku zvítězil dosavadní senátor za ČSSD Miroslav Antl nad Lubošem Řehákem za KDU-ČSL.

14:37
Sečteno 46,3 % hlasů

Po sečtení 46,3 % hlasů: ČSSD 10 senátorů, KDU-ČSL 5, ANO 4, SZ 2, ODS 2, STAN, SLK, SsČR  a SPO mají po 1 senátorovi.

14:49
Hampl senátorem za Prahu 1

Václav HamplSenátorem za Prahu 1 bude bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (za KDU-ČSL). Ve druhém kole senátních voleb podle propočtu ČTK porazil dosavadního senátora ODS a ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze.

14:55
Senátorem za Děčín se stane Zbyněk Linhart

V Děčíně byl senátorem zvolen starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart (za STAN). Ve druhém kole voleb podle porazil dosavadního senátora ČSSD Jaroslava Sykáčka.

14:57
Za Brno město bude novým senátorem Papoušek

Za volební obvod Brno-město v Senátu zasedne středoškolský pedagog Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL). V rozhodujícím druhém kole voleb porazil ředitele Úrazové nemocnice Brno Karla Doležala z ČSSD. Vyplývá to z propočtu ČTK na základě průběžných výsledků voleb, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Papoušek v horní parlamentní komoře nahradí dosavadního senátora Miloše Janečka, který vypadl už v prvním kole voleb. Janeček byl před šesti lety zvolen jako člen ČSSD, v letošních volbách kandidoval za uskupení Republika.

14:58
Zuzana Baudyšová za ANO porazila Kladívka na Praze 9

Zakladatelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová (za ANO) byla zvolena do Senátu za Prahu 9. Podle propočtu ve druhém kole voleb porazila dosavadního senátora ODS Tomáše Kladívka.

14:59
Zakladatel Synotu Valenta bude pravděpodobně senátorem

IVO VALENTAZakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta (Strana soukromníků ČR, SsČR) byl zřejmě zvolen do Senátu. Ve druhém kole senátních voleb v Uherském Hradišti porazil místostarostu Ostrožské Nové Vsi Pavla Botka z KDU-ČSL.

 

15:04
ČSSD získá nanejvýš 17 senátorů. Většinu neobhájí

ČSSD svou těsnou většinu v Senátu neobhájí. Po sečtení hlasů ze dvou třetin okrsků měla podle propočtů ČTK šanci získat nanejvýš 17 senátorů, vedla jen v deseti obvodech. Pro udržení většiny 41 z 81 mandátů potřebovali sociální demokraté získat v letošních senátních volbách 18 senátorů.

15:04
Ministr Prachař senátorem nebude

Ministr Prachař zřejmě senátorem nebudeMinistr dopravy Antonín Prachař (ANO) zřejmě nebyl zvolen do Senátu. V Přerově ho ve druhém kole voleb porazila bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová (za SZ).

15:34
Premiér Sobotka sleduje výsledky

Sociální demokraté sledují výsledky voleb, zbývá sečíst asi dvě procenta hlasů.

15:41
Hradec Králové si vybral lékaře Malého

Senátorem za Hradec Králové se stal lékař a profesor Jaroslav Malý (ČSSD). V 70. letech se účastnil první dárcovské transplantace kostní dřeně v Československu. Od roku 2012 je lékařským náměstkem Fakultní nemocnice Hradec Králové a proděkanem pro výuku Lékařské fakulty UK Hradec Králové. Malý porazil kandidáta občanské demokracie Oldřicha Vlasáka.

Senátor Jaroslav Malý

15:48
Šéf ODS Fiala: Výsledek je velmi přijatelný

Podle České televize považuje šéf ODS Fiala dva mandáty pro občanské demoktaty za velmi přijatelný výsledek. ODS je podle něj "dobře akceptovatelnou stranou". Celkem měla ODS ve hře sedm kandidátů.

15:51
Premiér Sobotka plánuje prodloužit lhůtu mezi koly senátních voleb

ČSSD by mohla usilovat o rozšíření doby mezi jedním a druhým kolem senátních voleb ze sedmi dnů na čtrnáct. Volební lístky by voliči měli dostat až domů. I to je podle premiéra Sobotky řešení, jak zvýšit zájem o senátní volby. K urnám v pátek a sobotu dorazilo jen necelých 17 procent voličů.

15:56
František Čuba děkuje voličům

O deset procent se do Senátu dostal František Čuba, radní Zlínského kraje a poradce prezidenta pro zemědělství. "Všeckým děkuju za hlasy a podporu. Bylo to faň!" napsal na svůj facebookový profil. Čuba proslul jako šéf zemědělského družstva Slušovice, byl členem KS4 a do Senátu se dostal za Stranu práv občanů.

"Že vyhrál proti Aleně Gajdůškové, kterou znám z doby, kdy jsem sám byl senátorem, svědčí o stavu dnešní demokracie," opáčil Karel Schwarzenberg (TOP 09).

František Čuba

16:15
Vlastní klub vytvoříme se senátorkou Dernerovou, oznámil Babiš

Hnutí ANO získalo čtyři senátory, na založení senátorského klubu ale potřebují pátého senátora. "Myslím, že vlatsní klub vytvoříme. Ještě v době, kdy mě všichni považovali za blázna, když jsem zakládal hnutí ANO, se mnou spolupracovala senátorka Dernerová. Pět míst jsem si přál, ale i takhle je to velice dobré," prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Alena Dernerová je v Senátu od roku 2010, zvolená byla za Severočeši.cz

16:31
Bělobrádek: Výsledek je velmi solidní

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek považuje výsledek senátních voleb pro lidovce za velmi solidní. Podobný výsledek prý očekával a přivítal, že voliči podpořili vládní koalici. Lidovci získali pět senátorských křesel, další dva kandidáti uspěli v koalici se Stranou zelených.

Za KDU-ČSL se do Senátu dostali František Bradáč, Alena Šromová, Zdeněk Papoušek, Václav Hampl a Jiří Carbol. Václav Láska a Jitka Seitlová vyhráli v koalici se Stranou zelených.

16:45
Zelení se vrací do celostátní politiky

Strana zelených považuje zisk dvou křesel v Senátu za svůj návrat do celostátní politiky. Chystá se zřídit senátní klub. Senátorkou (nyní za SZ) se po letech znovu stala i bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová s 54 procenty hlasů, nově zabodoval advokát Václav Láska u 65 procent voličů.

SZ vyslala do voleb společně s KDU-ČSL i bývalého bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, kterého podpořilo 68 procent voličů.

Kromě dvou, resp. tří nově zvolených senátorů a senátorky by členkou klubu měla být i Ivana Cabrnochová, která se do horní komory dostala v doplňovacích volbách. Počítá se i se senátorkou Eliškou Wagnerovou. První jednání o vzniku klubu se má konat v úterý, řekl nezávislý senátor Libor Michálek.

16:49
ODS je znovu volitelná, prohlásil Fiala

"Dosáhli jsme dobrého výsledku. Volby potvrdily, že jsme nejsilnější pravicovou stranou a že jsme pro občany znovu volitelní. Je to začátek nové cesty k volebním úspěchů," prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

"Chtěli jsme oslabit vládní levicovou většinu, to se v plné míře nepovedlo. Ale budem nejsilnějším opozičním klubem," shrnul Fiala.

ODS získala dva senátory, Jiřího Buriana za Příbram a Lumír Aschenbrenner za Plzeň-město.

16:55
Dernerová se přidá k ANO

Senátorka Dernerová (Severočeši.cz) potvrdila, že se přidá k nově vznikajícímu senátorskému klubu hnutí ANO:

17:15
Letošní účast byla nejnižší v historii

Ke druhému kolu senátních voleb přišlo nejméně voličů v historii. K urnám v sobotu a pátek dorazilo 16,69 procent voličů, před dvěma lety to bylo o dvě procenta více. Nejvíce jich volilo v roce 2002, kdy v druhém kole hlasovalo 32,55 procent voličů.

17:17
Senátorkou za KDU, SZ a Piráty je Jitka Seitlová

Do Senátu se za Stranu zelených s podporou KDU-ČSL a Pirátů dostala Jitka Seitlová. Bývalá zástupkyně ombudsmana v Přerově porazila ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). "Můj kandidát měl nevýhodu zdvojení funkcí, mně naopak pomohlo, že mě lidé z Přerova znají," myslí si Seitlová.

"Senátor má mít nadhled," zareagovala Seitlová na otázku, zda bude ctít spíše hodnoty lidovců, nebo zelených. V Senátu chce usilovat o schvální zákona o sociálním bydlení. "V Přerově nás trápí sociální napětí a ubytovny, ten zákon je důležitý," řekla Seitlová.

Seitlová SZ, KDU-ČSL, Piráti

17:36
Rekonstrukce státu slaví, v Senátu má nově 19 podporovatelů

Voliči poslali do Senátu nově 19 senátorů, kteří se rozhodli podpořit zákony Rekonstrukce státu. Mezi senátory je tak sedmnáct nováčků, dva staronoví senátoři se k Rekonstrukci připojili již dříve. Rekonstrukce tak "má" už třicet senátorů, kteří oficiálně podporují alespoň některá z navrhovaných opatření. "Podpora senátorů je důležitá především u novely, která rozšiřuje působnost Nejvyššího kontrolního úřadu," píše Rekonstrukce na svém webu.

17:41
Na Praze 5 porazil Láska někdejšího ředitele ÚSTR Žáčka

zahájení volební kampaně

Advokát Václav Láska (za SZ) byl zvolen senátorem za Prahu 5. Ve druhém kole voleb porazil někdejšího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka (za ODS). Láska se chce zaměřit na oblast justice a na boj proti korupci. "Chystám se i na to, že sám na sobě budu teď chtít aplikovat to, co jsem chtěl po politicích jako aktivista. Chystám se zveřejnit veškerý majetek, vést veřejně přístupný deník všech svých schůzek s lobbisty, promyslím i další věci," popsal Láska.

Ujmout se chce zákona o financování politických stran. Láska, kterého vedle zelených podporují i lidovci, je bývalým vyšetřovatelem hospodářské kriminality, mimo jiné vedl týmy objasňující krach Investiční a poštovní banky a vytunelování Harvardských fondů. Živil se jako policista, ekonomický poradce, krátce působil v bezpečnostní agentuře ABL.

18:06
Předseda Senátu Štěch obhájil své senátorské křeslo

Milan Štěch senátorem počtvrté.Čtvrté funkční období v Senátu dopřáli voliči Milanu Štěchovi (ČSSD). Stávající předseda Senátu připomněl, že tyto volby zajistily většinou vládnoucí koalici i v horní komoře. "Neznamená to však, že kabinet bude mít bianco šek. Pokud přijdou zákony, které nebudou kvalitní a zjistí to naše výbory, tak Senát musí dostát své povinnosti jako komory dbající na kvalitu legislativy," řekl Štěch.

Štěch byl senátorem poprvé zvolen v roce 1996, od té doby v horní komoře zasedá nepřetržitě. Na podzim 2008 se stal místopředsedou Senátu, o dva roky později ho senátoři zvolili do svého čela. Členem ČSSD je od roku 1997, před listopadem 1989 byl v KSČ. Vyučil se strojním zámečníkem, absolvoval střední průmyslovou školu strojní. Až do roku 1990 pracoval jako zámečník, dílenský dispečer a mistr ve Škodě České Budějovice.

18:15
Sobotka: Prachař má čas do konce roku

Do Senátu se nedostali ministři Chládek a Prachař. Zatímco s prací Marcela Chládka na ministerstvu školství je premiér Sobotka spokojen, ministru dopravy Antonínu Prachařovi dává ultimátum. "Má čas do konce roku, aby přesvědčil, že stíhá úkoly. Jeho hlavním pkolem je stabilizovat personálně Ředitelství silnic a dálnic a České dráhy, přesvědčit vládu, že dodržíme harmonogram výběru nového provozovatele mýta a samozřejmě protlačit legislativní změny, které urychlí výstavbu dopravní infrastruktury," řekl premiér Sobotka pro idnes.cz

18:26
Kolik hlasů stačí ke zvolení: Papouškovi třináct tisíc, Kolibovi šest

Nejnižší volební účast v historii druhého kola senátních voleb ukázala, jak málo hlasů stačí senátorům ke zvolení. Nejvíce hlasů dostal nový brněnský senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL), hlasovalo pro něj 13 300 voličů. O 31 hlasů méně dostal dosavadní předseda Senátu Milan Štěch na Pelhřimovsku. Nejméně voličů - necelých šest tisíc - vyslalo do Senátu ostravského kandidáta Petera Kolibu. Nejtěsnější soubor se odehrál na Strakonicku, kde vítěze Karla Kratochvíle oddělovalo od druhého Martina Gregora jen 417 hlasů.

18:49
Bodovali kandidáti ČSSD, ANO, KDU-ČSL a zelených

Sociální demokraté si polepšili o jedno senátní křeslo, obhajovali devět mandátů a získali deset. Senátory za ČSSD tak jsou Miroslav Nenutil (Cheb), Karel Kratochvíle (Strakonice), Milan Štěch (Pelhřimov), Jiří Dienstbier (Kladno), Emilie Třísková (Kolín), Jaroslav Malý (Hradec Králové), Miroslav Antl (Rychnov nad Kněžnou), Pavel Štohl (Znojmo), Ivo Bárek (Vyškov), Radek Sušil (Karviná).

Hnutí ANO se senátních voleb neúčastnilo poprvé, ale teprve tentokrát získalo čtyři senátory, kterými jsou Zdeňka Hamousová (Louny), Zuzana Baudyšová (Praha 9), Jiří Hlavatý (Trutnov), Peter Koliba (Ostrava-město).  

Občanští demokraté získali o víkendu dva senátory - Lumíra Aschenbrennera (Plzeň-město) a Jiřího Buriana (Příbram). 

Stejný počet senátorských křesel získala Strana zelených, která se pro tyto volby v některých městech spojila s KDU-ČSL a Piráty. Do Senátu vyslali zelení Václava Lásku (Praha 5) a Jitku Seitlovou (Přerov).

Nejmenší vládní strana KDU-ČSL si o víkendu přišla na pět senátorů, kterými jsou Václav Hampl (Praha 1), František Bradáč (Žďár nad Sázavou), Zdeněk Papoušek (Brno-město), Alena Šromová (Olomouc) a Jiří Carbol (Frýdek-Místek). 

Starostové a nezávislí, resp. Starostové pro Liberecký kraj získali dva senátory, Zbyňka Linharta (Děčín) a Jiřího Voseckého (Česká Lípa).

Po jednom senátorském křeslu má Strana práv občanů (dříve Zemanovci), za které ve volbách zvítězil František Čuba (Zlín), a Strana soukromníků České republiky s Ivo Valentou (Uherské Hradiště).

19:51
Schwarzenberg: Uděláme důkladnou analýzu, co vedlo k této bezpochybné porážce

Nezískání ani jednoho senátora pro TOP 09 je podle předsedy strany Karla Schwarzenberga jasný neúspěch a porážka. TOP 09 podle něj musí provést důkladnou reformu, změny ve vedení ale zatím nechystá. To podle něj bude případně až na delegátech sjezdu, který je plánován na příští rok.

"Jsou časy, kdy člověk vyhrává, jsou časy, kdy se prohrává, s tím se v demokracii musí člověk smířit. Ale jedno vám můžu slíbit. My uděláme opravdu důkladnou analýzu toho, co vedlo k této bezpochybné porážce. Musíme opravdu udělat důkladnou reformu ve straně a slibuji vám, že se ihned teď po volbách dáme do práce," prohlásil Schwarzenberg na tiskové konferenci poté, co bylo jasné, že žádný ze čtyř kandidátů TOP 09 ve druhém kole senátních voleb neuspěl.

20:00
Rozpočty zelených a KDU-ČSL si polepší, ČSSD přijde o 11 milionů ročně

Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů ze státních příspěvků za mandáty hlavně pro sociální demokracii. Polepší si naopak rozpočty KDU-ČSL, hnutí ANO a Strany zelených. Strany a hnutí dostávají od státu ročně 855.000 korun za mandát v horní komoře.

ČSSD bude nově dostávat příspěvky za 35 senátorů včetně Jozefa Regece a Jaroslava Palase (oba dříve ČSSD), kteří jsou nyní v klubu Strany práv občanů; dosud pobírali peníze za 48 senátorů a nyní ztratí přes 11 milionů korun ročně. O 855.000 korun ročně přijdou občanští demokraté a komunisté.

Lidovci budou nově dostávat více než 8,5 milionu korun, hnutí ANO si přijde ročně na asi 3,4 milionu korun. Stejnou částku budou dostávat zelení a Starostové a nezávislí.Po 855.000 korunách ročně bude stát nově vyplácet Starostům pro Liberecký kraj, Straně práv občanů a Straně soukromníků ČR.

21:08
Volby nebyly protestní, shodují se politologové

Za vítěze senátních voleb považují politologové lidovce, kteří získali pět senátorských křesel. Vládním stranám volby podle nich vyslaly signál, že lidé vyjadřují vládě podporu. Naopak TOP 09 prohrála, shodli se politologové. Rekordně nízká účast podle nich zřejmě opět otevře debatu o potřebnosti a pravomocích horní parlamentní komory.

Politologové současně poukázali na to, že senátní volby v Česku jsou často chápány jako protestní, podle Miroslava Mareše je to z tohoto pohledu zvrat: letošní volby byly vyjádřením voličů, že z velké části podporují vládu. "Testem spokojenosti budou až ty další volby," myslí si politolog Tomáš Lebeda.

21:28
ČSSD bude nejsilnější senátní frakcí

Vládní koalice bude mít v jednaosmdesátičlenném Senátu podporu až 46 zákonodárců. ČSSD bude s 33 senátory nadále nejsilnější frakcí. předsedou Senátu nejspíš zůstane Milan Štěch.

Z devíti kandidátů navržených KDU-ČSL bylo zvoleno pět, strana žádný mandát neobhajovala a stala se tak faktickým vítězem senátních voleb, v klubu bude mít zřejmě devět senátorů. ANO bude mít jen čtyři senátory, klub vytvoří se senátorkou Alenou Dernerovou (za Severočechy.cz).

Svou frakci bude mít i Strana zelených, k jejímž třem současným senátorům voliči přidali oba navržené finalisty. V klubu bude mít zřejmě i nového senátora a bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla (za KDU-ČSL). Podle něj lidovecká nominace do senátních voleb neznamená, že bude bezvýhradně podporovat koaliční návrhy.