V čele nově zřizované Národní rady pro vzdělávání bude bývalý prezident Václav Klaus. Pátečnímu regionálnímu Deníku to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Rada má být poradním orgánem ministra a pomáhat se vzdělávací strategií. "Mám vážné pochybnosti o kvalitě našich škol i o způsobu, jak jsou hodnoceny. Mohu-li přispět k nějaké změně v tomto smyslu, rád to udělám," cituje list někdejšího prezidenta.

Proti jmenování Klause do čela Rady se v pátek ohradili zástupci protikorupčních iniciativ Vraťte nám stát!, Nadační fond proti korupci a Veřejnost proti korupci. Zaslali ministru Chládkovi výzvu, ve které jeho rozhodnutí označují za velmi sporné. Své podpisy pod dopis připojili například Hana Marvanová, Olga Sommerová nebo předsedové zmíněných organizací.

Chládek uvedl, že chtěl, aby v radě zasedli špičkoví odborníci, kteří průřezově obsáhnou celou problematiku českého školství.

"Šlo mi také o názorově pestré složení, abychom společně dokázali nastavit strategii, která se nebude měnit s každým ministrem. Proto jsem do čela rady vybral bývalého prezidenta Václava Klause, který razí ve vzdělávání trochu jinou teorii než já. V některých věcech se shodneme, v jiných ne, ale tak to má být," řekl Deníku.

Zájmy Klause mladšího

List připomíná, že v Klausově rodině se školstvím zabývá především Václav Klaus mladší, který vedl gymnázium PORG a je odborným mluvčím ODS pro tuto oblast.

Právě v tom vidí problém zástupci protikorupčních organizací, kteří se proti jmenování Klause ohradili. Mají podezření, že se za jeho přítomností v radě mohou skrývat obchodní zájmy jeho syna. 

"Lze očekávat, že případné jmenování Václava Klause st. do čela Národní rady pro vzdělávání narazí na ostrý odpor v akademické a vědecké komunitě," odhadují autoři výzvy. Otevřený dopis odeslali v pátek přímo ministru školství Marcelu Chládkovi.

Rada by se měla zřídit na základě novely školského zákona v příštím kalendářním roce. Měla by se tak zajistit kontinuita vzdělávací koncepce bez ohledu na to, kdo bude stát v čele ministerstva.

V patnáctičlenné radě zasedne podle ministra řada výrazných osobností včetně dvou rektorů. Regionální Deník zmiňuje mimo jiné rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu, předsedu Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého či Jana Mühlfeita z Microsoftu.

Související