Bývalý voják Michal Krnáč by měl za vraždu vlivného člena ČSSD Romana Housky strávit 17,5 roku ve vězení.

Rozhodl tak v pátek Krajský soud v Ústí nad Labem, který se tak přiklonil k názoru obžaloby, podle které šlo o předem plánovanou vraždu s loupežným motivem.

Rozsudek není pravomocný, Krnáčův advokát si ponechal lhůtu pro možné odvolání.

Soudce Jiří Bednář označil Krnáčův čin za popravu. "Nejel na pracovní pohovor, jak tvrdil, ale jel do domu usmrtit Romana Housku," řekl při zdůvodnění rozsudku Bednář.

"V okamžiku, kdy někdo třikrát zasáhne člověka pistolí do hlavy, z toho jednou zezadu, mě jiné slovo než poprava nenapadá. Pochopil bych jednu střelu do hlavy, možná ještě druhou, ale třetí, kdy v době, kdy byla střela vedena, byl Roman Houska už nepochybně téměř mrtvý, byla jenom rána jistoty," vysvětlil dále Bednář.

Kvůli tomu, že po činu prohledal dům oběti, uznal Krnáče vinným i z porušování domovní svobody.

Houska zemřel loni 18. listopadu u svého domu. Krnáč ho podle soudu zastřelil čtyřmi ranami z pistole. K usmrcení vlivného sociálního demokrata se přiznal, podle své verze ho ale zastřelil po vzájemné potyčce.

"Výpověď pana obžalovaného byla zcela evidentně smyšlená a vedená snahou minimalizovat své zavinění," doplnil Bednář.

Soudce připomněl, že se motiv vraždy nepodařilo zjistit. "Není prokázán jakýkoli smysluplný motiv. Nepodařilo se zjistit, zda Krnáč plnil zadání jiné osoby, nepodařilo se zjistit, jestli se na tom s ním podílela jiná osoba," řekl Bednář.

Zmocněnci Houskovy rodiny, kteří opakovaně navrhovali doplnit některé důkazy, jsou přesvědčeni, že Krnáč nebyl na místě činu sám. Mají za to, že pachateli mohli být buď současní nebo bývalí členové armády, nebo současní nebo bývalí členové policie.

"Co mám za indicii? Způsob provedení toho činu," řekl zmocněnec rodiny Michael Kis.

Podle soudu nemusí páteční rozsudek znamenat konec celého případu. "Byl uzavřen případ Michala Krnáče, nelze ale říct, že by byl uzavřen případ pana Romana Housky. Jestli vyjdou najevo okolnosti, kdo se na případu případně podílel, budou orgány činné v trestním řízení konat," doplnil Bednář.

Partnerka Romana Housky, náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová, dříve před soudem řekla, že Houskovi asi tři měsíce před vraždou přišla SMS zpráva s výhrůžkou smrtí.

"Přišla mu SMS zpráva, kterou mi nechtěl ukázat. Bylo v ní, že mu někdo ustřelí hlavu. Říkala jsem mu, aby šel na policii, ale nechtěl," uvedla s tím, že zpráva přišla loni v létě v době, kdy se sestavovaly kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny.

Houska měl podle ní spory také v rámci domovské ČSSD. "Při jednání o sestavování kandidátky nám pan Prokeš z Teplic (člen teplické ČSSD) řekl, že pan Benda (bývalý krajský šéf ČSSD) má za úkol dostat pana Housku z politiky," doplnila Vaňhová. Výhrůžky prý chodily i jí.

Petr Benda, který ČSSD opustil v roce 2011 společně s někdejším předsedou Jiřím Paroubkem, vyjádření někdejší hejtmanky odmítl.

Podle Vaňhové se v okolí domu několik týdnů před vraždou také opakovaně objevil neznámý muž.

Blízkým oběti má Krnáč zaplatit bezmála 2,5 milionu korun. Janě Vaňhové, Houskově matce a třem dcerám přiznal soud zákonem stanovenou částku 240 000 korun. Nejmladší z dcer má podle soudu nárok i na jeden milion korun náhrady škody. Kromě toho má Krnáč zaplatit náklady na Houskův pohřeb.