Nepozváním dvou rektorů na oslavy na Hradě prezident Miloš Zeman podle svých slov hájí prestiž všech prezidentů. ČTK to v neděli řekl během státní návštěvy Číny.

Rektory prezident nepozval na oslavy výročí vzniku Československa 28. října kvůli dřívějším osobním sporům. Zemanovo rozhodnutí kritizovala Česká konference rektorů, Rada vysokých škol i někteří politici.

Pozvánku na Hrad na 28. října letos stejně jako loni nedostali rektoři Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity. Bek v minulosti nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.

"Hájím prestiž hlavy státu a zájmy všech budoucích prezidentů, kteří přijdou po mně," řekl v neděli k rozhodnutí Zeman.

Rada VŠ: 28. říjen je svátek ČR, ne prezidenta

Pak potvrdil, že jde o odvetu za předchozí spory se zmíněnými rektory. "Když je prezidentovi zakázána přednáška na konkrétní univerzitě, je pochopitelné, že jakýkoli prezident nepozve toho, kdo přednášku zakázal. Odmítá-li se druhý z rektorů dostavit na pozvání prezidenta do Karolina, je jisté, že nedostane druhou pozvánku," obhajoval prezident nepozvání Beka a Grubhoffera.

Na tato slova reagoval rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek na sociální síti. "Přednášku prezidenta jsem nezakázal. Já jsem odmítl žádost Jihomoravského kraje zorganizovat loni v době předvolební kampaně parlamentních voleb přednášku prezidenta, čestného předsedy Strany práv občanů – Zemanovců," připomněl Bek a připojil konkrétní e-mail, ve kterém byla přednáška odmítnuta. "Zda toto stanovisko ohrožuje prestiž všech prezidentů, ponechávám na zdravém rozumu každého čtenáře," dodal.

Podle předsednictva Rady vysokých škol je 28. říjen svátek České republiky, nikoliv Miloše Zemana. Uvedl to už dříve předseda rady Jakub Fischer. Česká konference rektorů sdělila, že nepozvat rektory kvůli dřívějším sporům považuje za nedůstojné.

"Oslavy výročí 28. října nepovažujeme za soukromou akci, ale oficiální, vysoce reprezentativní shromáždění, a okruh zvaných hostů by proto neměl být ovlivňován případnými neshodami z minulosti," uvedla v prohlášení, které podepsal rektor Karlovy univerzity a předseda konference Tomáš Zima.

Kromě dvojice nepozvaných šéfů vysokých škol nepřijde na slavnost na Hradě řada dalších rektorů. Ti, kteří na slavnost nepůjdou a jejichž vyjádření se ČTK podařilo získat, se však většinou omluvili z účasti kvůli jiným povinnostem, nikoli na protest kvůli selekci zvaných. Hned pět rektorů například bude slavit státní svátek na českém velvyslanectví v indickém Dillí během pracovní cesty po Indii.

Související