Podvodné vybrání kreditní karty je zločinem, kterého se podle nového průzkumu Gallupova ústavu nejvíce obávají Američané. Tento čin se umístil na špičce seznamu daleko před loupeží nebo vraždou, informovala agentura AFP.

Stoupá počet velkých obchodů, které hlásí počítačové útoky, při nichž zloději kradou údaje o kreditních kartách desítek milionů zákazníků. A s tím roste i povědomí a obavy týkající se hackerských útoků na kreditní karty.

"Američané se v současnosti bojí víc toho, že jim někdo přes počítač ukradne údaje o kreditní kartě, než kteréhokoli jiného zločinu, na který jsme se ptali. Poměrně vysoké procento z nich navíc uvádí, že už se stali obětí podobného útoku," sdělil Gallupův ústav.

Strach z ukradení údajů ke kreditní kartě podle průzkumu má 69 procent dotázaných. Další velkou oblastí kriminality, z níž vyjádřili obavy, jsou krádeže dat či hackerský útok na počítač nebo chytrý telefon – toho se obává 62 procent dotázaných. Na třetím místě se 45 procenty se ocitlo vykradení domu v době, kdy v něm nikdo není, a na čtvrté příčce je se 42 procenty ukradení nebo vykradení auta.

Na dalších místech je strach rodičů, že jejich dítěti někdo ublíží ve škole, a loupežné přepadení (shodně 31 procent), obava, že se stanou obětí terorismu (28 procent), obětí vraždy (18 procent) či obětí útoku spolupracovníka (sedm procent).

Související