Veřejnoprávní Česká televize (ČT) a Pražský hrad se přou o to, kdo může za úterní výpadek proudu při přímém přenosu udílení státních vyznamenání u příležitosti 96. výročí vzniku samostatného Československa. Podle Hradu televize přetížila jističe, ČT zase tvrdí, že na vině je technická závada na Hradě. Na místě navíc nebyl záložní generátor. 

Jiří Ovčáček, mluvčí Hradu, uvedl, že při přenosu chyběl náhradní zdroj energie. Podle něj to není záležitost Hradu, ale televize. "Je s podivem, že u tak významné události jako je předávání státních vyznamenání a přímého přenosu neměla Česká televize zajištěno záložní řešení," komentoval.

V písemné žádosti o zajištění zdroje ho podle něj ČT ani nepožadovala. "Pokud by požádala o cokoliv, my jsme připraveni vždycky vyjít vstříc," dodal.

Mluvčí ČT Alžběta Plívová vysvětlila, že Správa hradu dlouhodobě agregát na místě nepovoluje, proto o něj televize ani nežádala. "Historicky Správa agregát, pro hluk i jinak diskomfortní provoz, v areálu nepovolovala. Ani agregát by však výpadku nezabránil zcela, pouze by mohl částečně zkrátit dobu jeho trvání. Nemohu tedy potvrdit, že by v tomto konkrétním případě České televizi použití agregátu Správa neumožnila, neboť o něj Česká televize, vzhledem k výše řečenému, ani nežádala," uvedla Plívová. Dodala také, že by použití agregátu technickému výpadku nezabránilo, jen by jej částečně zkrátilo.

Podle středečního vyjádření ČT může za nechtěnou pauzu vypadlý jistič v rozvodně Pražského hradu. "Příprava tohoto důležitého přenosu probíhala ze strany České televize důsledně a její štáb byl na místě již od rána, přičemž veškeré vstupy i vysílání Událostí proběhlo z místa bez jakéhokoli defektu," uvedla Plívová.

Správa Hradu zase uvedla, že jistič vypadl patrně kvůli přetížení způsobeném na straně ČT a odmítá jakoukoli vinu. Podle mluvčího správy Davida Šebka Hrad poskytl ČT pro připojení jejích zařízení dvě zásuvky s celkovým příkonem 83 kilowattů, když televize chtěla 70 kilowattů. "ČT tak dostala o 13 kW příkonu více, než kolik požadovala. Výpadek jednoho ze dvou 63 ampérových jističů byl tedy patrně důsledkem přetížení za odběrným místem způsobeným na straně ČT," uvedl Šebek.

Stálý dozor pracovníků Hradu v rozvodně během přímého přenosu podle Šebka navíc zabránil výpadku většího rozsahu. "Sdělení ČT ve věci výpadku dodávky energie do sdělovacích prostředků pokládáme za neseriózní," dodal. 

Výpadek trval zhruba deset minut. Televize ho nahradila zprávami. Přenos byl pak znovu obnoven krátce před Zemanovým příchodem do Vladislavského sálu. Prezident si zároveň ve svém projevu neodpustil na výpadek upozornit. "Mezi vyznamenanými je mnoho dalších známých tváří a dovolte, abych pro úsporu vašeho času a také proto, aby vynikající česká veřejněprávní televize neměla další poruchu ve svém vysílání, zmínil jenom některé z nich," řekl Zeman.

Zeman vyznamenal 33 osobností. Byli mezi nimi i slovenský premiér Robert Fico a bývalý rakouský kancléř Franz Vranitzky. Už v úterý odpoledne obdržel řád zachránce židovských dětí Nicholas Winton a in memoriam bývalý britský premiér Winston Churchill.

Související