Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 31 procenty, druhá ČSSD by získala 22,2 procenta, ukázal poslední volební model agentury STEM. S KDU-ČSL by koaliční strany měly ve sněmovně 143 z 200 mandátů.

Nyní má kabinet složený z ANO, sociální demokracie a lidovců v dolní komoře 111 poslanců. Podle volebního modelu, který byl zveřejněn ve čtvrtek, by však koalice dosáhla i na většinu potřebnou pro schvalování změn Ústavy, ta činí 120 hlasů.

Třetí by v říjnových volbách do sněmovny skončila KSČM s 13,4 procenta, TOP 09 by měla 8,6 procenta, ODS 6,4 a KDU-ČSL 6,3. Hnutí Úsvit, které je nyní ve sněmovně zastoupeno, by se do ní znovu nedostalo - podle autorů výzkumu by získalo jen 2,4 procenta, přičemž pro zisk poslaneckých mandátů je nutné překonat pětiprocentní hranici. Polepšili si piráti, ani oni by ale s 3,4 procenta bariéru 5 procent nepřekonali.

Oproti září mírně vzrostla podpora ANO (o 0,7 procentního bodu), ČSSD (o 0,9 bodu), TOP 09 (o jeden bod), KDU-ČSL (o 0,9 bodu), ODS (o jednu desetinu). Komunisté a Úsvit si naopak pohoršili.

Volební model je předpokládaný výsledek voleb. STEM ve čtvrtek zveřejnila i stranické preference. Ty na rozdíl od modelu zahrnují i lidi, kteří nejsou schopni nebo ochotni říct, koho podporují, nebo říkají, že nebudou volit nikoho. Preference tedy nevyjadřují předpokládaný volební výsledek. I v žebříčku preferencí vede hnutí ANO, a to s 24,4 procenta, ČSSD má 18 procent, KSČM 11,9 procenta, TOP 09 5,9 procenta, KDU-ČSL 5,1 procenta, ODS 4,9 procenta, Úsvit 2,5 procenta.

Ke sněmovním volbám by v říjnu podle vlastních slov přišlo 54 procent voličů. Loni v říjnu, při těch skutečných, dosáhla účast 59,5 procenta.

Související