Stát požaduje po 12 obžalovaných v kauze ProMoPro celkem 938 milionů korun. Společnost, která zajišťovala ozvučení během českého předsednictví Evropské unii, dostala zakázku bez výběrového řízení a na řadu věcí podle obžaloby vydávala fiktivní faktury. Případ začal v pondělí řešit pražský městský soud. 

Kromě tehdejšího jednatele ProMoPra Jaroslava Veselého a osmi zástupců dalších firem jsou obžalováni tři někdejší vedoucí pracovníci z úřadu vlády. Podle obžaloby se dopustili mimo jiné podvodu, zneužití pravomoci a praní špinavých peněz. 

Obsáhlou obžalobu, kterou státní zástupce Tomáš Černý četl hodinu a půl, vyslechlo 11 z 12 obžalovaných. Poslední z nich, jednatel Libor Veverka, se hlavního líčení na vlastní žádost neúčastní.

Po všech obžalovaných požaduje stát náhradu škody ve výši 550 milionů korun plus náhradu pokuty, kterou uložil úřadu vlády finanční úřad za porušení rozpočtové kázně. Podle obžaloby pak státu vznikla škoda dalších minimálně 388 milionů, a to uhrazením faktur ProMoPro za činnosti, které buď vůbec nebyly provedeny, nebo nesouvisely se státní zakázkou. Původně uváděná částka za zakázku byla 525 milionů korun. Výše škody tedy dosahovala 913 milionů korun. 

Na lavici obžalovaných v pondělí mimo jiné usedla někdejší ředitelka sekce pro předsednictví ČR v Radě EU Jana Hendrichová, tehdejší ředitel odboru logistiky Radomír Karlík a exředitel odboru rozpočtu a veřejných zakázek David Mlíčko. Trojice čelí obvinění ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku, Hendrichová s Karlíkem také z pletich při veřejné soutěži. Jednatelé pak údajně legalizovali výnosy z trestné činnosti, tři z nich včetně Veselého i podvod.

Hendrichová, Karlík a Mlíčko prý ProMoPro účelově a nedůvodně upřednostnili na úkor jiných potencionálních zájemců a nezajistili dostatečné kontrolní mechanismy, které by vedly k odhalení podvržených faktur. Rámcová smlouva prý navíc byla nastavena tak, že ProMoPro si mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny za poskytování služeb.

Hlavní líčení je prozatím nařízeno do 4. prosince, předsedkyně soudního senátu Eva Brázdilová však rovnou avizovala, že bude pokračovat i v březnu a květnu příštího roku. První dva týdny v listopadu soud věnuje výslechu obžalovaných, poté přijdou na řadu svědci a v prosinci znalci. 

Podvržené faktury na 388 milionů korun

ProMoPro získalo v roce 2008 od Úřadu vlády zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU, a to bez výběrového řízení. Stát následně firmě vyplatil celkem 525 milionů korun. Podle obžaloby přitom celkem 388 milionů z této částky dostalo ProMoPro na základě podvržených faktur za činnosti, které se buď vůbec neuskutečnily, nebo nijak nesouvisely s předmětem uzavřené smlouvy.

Za nevýhodnou smlouvou údajně stála náměstkyně někdejšího místopředsedy vlády Alexandra Vondry Jana Hendrichová a dva její tehdejší podřízení z Úřadu vlády - ředitel odboru logistiky Radomír Karlík a ředitel odboru rozpočtu a veřejných zakázek David Mlíčko. Trojice prý ProMoPro účelově a nedůvodně upřednostnila na úkor jiných potencionálních zájemců a nezajistila dostatečné kontrolní mechanismy, které by vedly k odhalení podvržených faktur.