V neděli 9. listopadu to bude přesně 25 let od chvíle, kdy padla Berlínská zeď. Ta rozdělovala německou metropoli na západní a východní část od roku 1961. Berlín k této příležitosti chystá pro obyvatele i turisty řadu akcí.

Nejviditelnější bude 15 kilometrů dlouhý pás svítících balonků. Ty budou kopírovat část trasy, kudy ještě před 25 lety vedla zeď. Osm tisíc balonků, které se potáhnou od Bornholmer Strasse až po Oberbaumbrücke, se rozsvítí v pátek v 17 hodin. 

V neděli odpoledne k nim přijdou pamětníci, školáci, zpěváci, sportovci a další vybraní lidé, kteří na ně připojí vzkaz. V 19 hodin se pak balonky vznesou do nebe. "U Braniborské brány k tomu bude orchestr Staatskapelle hrát Beethovenovu Ódu na radost," lákají organizátoři na speciálních webových stránkách, které vznikly k oslavám 25 let od pádu zdi.

Právě okolí Braniborské brány není už od začátku listopadu přístupné. Místo turistů se před ní prohánějí bagry, "ještěrky" a další technika. "Všude před bránou jsou trubky a jezdí tu těžké stroje, a to i večer. Navíc jsou uzavřené okolní parky a přístupové silnice," postěžoval si turista Filip Beringer, který přijel do Berlína na víkend. Plán oslav ho ale zaujal natolik, že do německé metropole vyrazí neplánovaně i tento víkend.

Trasu kolem balonků bude navíc každých 150 metrů lemovat výstava 100 Wall Stories, která zmapuje příběhy, v nichž nějakým způsobem figuruje rozdělení Berlína na dvě části. Lidé si přečtou o pokusech o útěk, opuštěných stanicích metra, protestech a uvidí i dosud nezveřejněné fotografie.

Na velkoplošných obrazovkách, které budou rozmístěné po městě, se budou od pátku do neděle promítat filmové koláže Wall pieces. Snímky zachycují okamžiky od stavby zdi po její pád. O víkendu se budou konat také speciální prohlídkové trasy v němčině i angličtině. A v Berlin Wall Memorial navíc otevřou stálou expozici, která se bude zdi věnovat.

Podívejte se, jak v sobotu večer vypadalo okolí Braniborské brány:

  

  

Podívejte se na video s historickými záběry Berlína i tím, jak bude vypadat o víkendu:

LICHTGRENZE - The Splitscreen Movie from Fall of the Wall 25 on Vimeo.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.