Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda proti verdiktu v kauze daňových úniků z roku 1994. Pitra loni justice poslala na čtyři roky do vězení, část si však odpykal ve vazbě a později dosáhl přeměny zbytku trestu na podmínku. Provod je podle soudů taktéž vinen, žádný trest ale kvůli amnestii dostat nemohl. NS jejich dovolání odmítl jako zjevně neopodstatněná.

Odvolací soud se s argumenty odsouzených řádně vypořádal, uvedl mluvčí NS Petr Knötig. Důvodem k zásahu není ani délka řízení, na kterou si Pitr s Provodem stěžovali. Podle Knötiga délka odpovídá okolnostem a odráží například skutečnost, že se Pitr skrýval v zahraničí. Nyní mají oba odsouzení ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.

Obžaloba tvrdila, že se Pitr s Provodem jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun. Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli už v roce 2004.

Loni do případu zasáhla novoroční prezidentská amnestie, kvůli které již Provodovi nelze uložit trest. Muž však trval na projednání věci, shodně jako Pitr totiž vinu popírá. Pitra amnestie nezahrnula kvůli tomu, že se skrýval v cizině.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl již dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a za jeden daňový únik. V roce 2007 utekl mimo republiku, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil přes dva roky ve vazbě a následně ve vězení.

Uložený souhrnný trest, respektive jeho zbytek, si měl Pitr odpykat ve věznici s dozorem. Obvodní soud pro Prahu 6 však v únoru přeměnil trest odnětí svobody na čtyřletou zkušební dobu. "Klidně bych si vzal i osmiletou, aspoň budu hodný a dám pokoj," řekl Pitr po odchodu ze soudní síně.