Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chystá trestní oznámení kvůli hospodaření ostravské fakultní nemocnice, kterou v minulosti vedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). S tím má Babiš dlouhodobě spory. Babiš informaci o trestním oznámení zveřejnil v pondělí na svém internetovém blogu.

"Mým hlavním zájmem je, aby se tu nerozkrádaly veřejné finance. Proto se chystám podat trestní oznámení na hospodaření ostravské fakultní nemocnice," uvedl v textu Babiš. Babišova podezření se týkají nákupu kybernetického nože či počítačové tomografie (CT). Kybernetický nůž, který nemocnice koupila za 200 milionů, byl podle Babiše dvakrát předražený.

Podle nemocnice už policie podezření prověřovala a případ byl odložen. "K otázce CyberKnife mohu potvrdit, že nákup přístroje již byl v rámci trestního oznámení prošetřován policií a celý případ byl státním zastupitelstvím odložen," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný. Podle něj pořizování přístrojové techniky kontroloval i audit ministerstva financí. Nemocnice zatím nemá výslednou zprávu k dispozici.

Nařčený ministr Němeček na oznámení reagovat nechce, podle něj by vláda měla řešit skutečné problémy ve zdravotnictví. "Na něco takového reagovat určitě nebudu. Potřebujeme řešit skutečné problémy českého zdravotnictví, nikoliv eskalovat vnitrokoaliční rozmíšky," vzkázal Němeček. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si myslí, že by si to ministři měli mezi sebou vyříkat, a ne podávat trestní oznámení. "Je to věc, která je metodou pana Babiše, pro nás, pro sociální demokraty to není metoda. My nebudeme podávat trestní oznámení na ministry z hnutí ANO," řekl v pondělí Sobotka. Dodal, že Němeček jej ujistil, že má čisté svědomí. Podle ministerského předsedy by koalice neměla plýtvat silami na takovéto přestřelky.

Ministři Babiš a Němeček se přeli už v minulosti. Znovu se spor rozhořel v pátek, kdy Němeček kritizoval média, která vlastní Babišova firma Agrofert. Tvrdil, že o něm lžou a jejich záměrem je ho poškodit. Babiš pak Němečkovi doporučil nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu. Roztržkou se bude ve středu zabývat koaliční rada.

Související