Jižní Korea ve čtvrtek přešla do "tichého módu", aby nerušila téměř 650 tisíc studentů, kteří zasedli ke každoročním přijímacím zkouškám na vysoké školy. Testy mají velký vliv na jejich budoucí život v nesmírně soutěživé jihokorejské společnosti, napsala agentura AFP.

Přípravy na tyto klíčové zkoušky začínají už na základní škole, stejně jako neustálý tlak na vynikající výsledky, jemuž je připisována odpovědnost mimo jiné za předčasný syndrom vyhoření, deprese či sebevraždy teenagerů.

Ve středu ráno byl objeven mrtvý sedmnáctiletý student, který zřejmě vyskočil z okna bytu své rodiny. Rodiče sdělili tiskové agentuře Jonhap, že s blížícími se testy byl ve stále větším stresu.

Úspěch u zkoušek znamená zajištěné místo na některé z jihokorejských elitních univerzit, což je vstupní brána nejen ke kariéře, ale například také k větší přitažlivosti pro budoucí partnerku či partnera. V sázce je opravdu mnoho, a proto v den přijímacích testů pořádaných souběžně ve 1257 střediscích po celé zemi jako by celá Korea přepnula na tichý chod.

Ministerstvo dopravy zakázalo všechna přistání a starty letadel po dobu 40 minut, kdy běží hlavní jazykový náslechový test. Armáda v tento den nepořádá žádná cvičení vojenského letectva ani cokoli, co by vyžadovalo střelbu, a v okolí 200 metrů od testovacích středisek je zakázána jakákoli doprava.

Veřejné úřady, velké podniky a také burza zahajovaly provoz o hodinu později, aby ráno odpadla běžná dopravní zácpa a studenti měli jistotu, že dorazí včas na začátek testů. Kdokoli, kdo by uvízl v provozu, mohl vytočit nouzovou linku 112 a požádat policii, aby mu pomohla dostat se na místo.

Stejně vystresovaní jako jejich děti jsou i rodiče, kteří zhusta po posledním objetí rozklepaného potomka zamířili do nejbližšího kostela či chrámu, aby se pokusili zajistit přízeň z vyšších míst.

Nervozita zkouškového dne pravidelně oživuje diskusi o jihokorejské posedlosti vzděláním a o výhodách a nevýhodách centralizovaného systému přijímacích zkoušek na vysoké školy. Podle ministerstva školství například v loňském roce jihokorejští rodiče utratili 19 bilionů wonů (asi téměř 390 miliard korun) za placené doučování svých dětí. To odpovídá 1,5 procenta jihokorejského HDP.