Za vznikem portálu FriendlyVox stojí příběh dnes už dospělého nevidomého syna majitele a zakladatele firmy TurboConsult Vladimíra Jareše. Internetový portál FriendlyVox umožňuje nevidomým lidem používat internet, a to z jakéhokoliv počítače.

"Celý život s manželkou Honzovi pomáháme překonat bariéry a možnost pracovat s ozvučeným počítačem byla jedním z klíčových momentů, díky kterému se mu otevřela cesta ke kvalitnímu vzdělání a následně pracovnímu uplatnění," vysvětluje Jareš, jehož společnost portál vymyslela.

Doposud byli slepí vázáni na jeden určitý přístroj, kde měli nahraný speciální program. "Používám notebook s hlasovým výstupem, ovšem narážím na vcelku zásadní problém spočívající v tom, že pokud přijdu k jinému počítači, tak mám smůlu," popisuje své zkušenosti nevidomý náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

To se ale nyní mění. K provozu ozvučeného portálu stačí běžný počítač s přístupem k internetu. K ovládání slouží klávesnice, myš zůstává funkční, ale je možné ji zcela vynechat. FrindelyVox se spouští v internetovém prohlíženi Google Chrome a jeho základní funkce jsou zdarma. U pokročilých akcí autoři nepočítají s překročením částky měsíčního paušálu za internet.

"Dneska ozvučený počítač stojí sto tisíc korun, tato částka je podstatná a zejména pro uživatele, kteří nestudují vysokou školu či nechodí do zaměstnání, ale jen by si třeba rádi přečetli noviny a poslali email," říká Vladimír Jareš.

Software zatím nabízí ozvučení zpravodajských serverů, přístup k některým rádiím a do budoucna by měl pokrýt správu kontaktů, práci s dokumenty nebo také možnost používat sociální sítě. A díky tomu, že funguje na principu cloudu, tak se o opravy a aktuality stará provozovatel programu.

"To je jedna z největších výhod oproti stávajícím odečítacím programům, u kterých si aktualizace musí zajišťovat uživatel sám , což mnohým nevidomým působí značné potíže," uvádí nevidomý konzultant obecně prospěšného TyfloCentra Josef Konečný.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace je dnes na světě 45 milionů nevidomých, toto číslo se může v následujících dvaceti letech až zdvojnásobit. V Česku zraková vada zásadně ovlivňuje život minimálně 10 tisícům lidí.

Související