Mnoho zahraničních médií se věnuje pondělním oslavám 17. listopadu v České republice a píše o nich na svých stránkách. Hitem pro německá média bylo vajíčko mířící na prezidenta Gaucka, americký Washington Post se zamýšlel nad současným politickým směřováním Česka.

Americké New York Times ve svém článku o pondělních oslavách zpovídaly Martu Kubišovou. "Nevěděla jsem, jestli si mě budou pamatovat," řekla o chvíli, kdy se v roce 1989 chystala na Václavském náměstí zazpívat Modlitbu pro Martu. Současný prezident podle nich není oblíbený, protože "vychvaluje ruské a čínské představitele a mezi mnoha Čechy udržuje při životě nostalgii po komunistické době".

Mnoho médií také citovalo organizátora protestu "Chci si s Vámi promluvit, pane prezidente" Martina Přikryla. "Dnes můžu říct našemu prezidentovi, že s ním nesouhlasím. Před pětadvaceti lety bych za to dostal obuškem," řekl agentuře Reuters.

Měla to být oslava výročí sametové revoluce, místo toho to v pondělí vypadalo jako povstání proti současnému prezidentovi České republiky, shrnuje britský deník The Guardian.

Českému výročí se věnoval i komentář v listu Washington Post. Carl Gershman zde připomněl, že k této příležitosti bude v americkém Kapitolu odhalena busta Václava Havla. Takové pocty se Havel dočká jako teprve čtvrtý neamerický politik a zcela určitě si to zaslouží, píše prezident Národního nadačního fondu pro demokracii.

"Nechť je obřad oslavující Havla vzkazem pro jeho nástupce, kteří dělají své zemi velkou škodu tím, že se uchylují k malomyslnosti v době, kdy vichřice v okolním světě nabývá na síle," vyzval v závěru poeticky Gershman.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.