Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) se asi vzdá funkce. Ztratil prý podporu většiny členů ČSSD v kraji. V tiskovém prohlášení v úterý sdělil, že dá přednost práci poslance a chce být neuvolněným členem krajské rady.

Kdo by měl být jeho nástupcem, neuvedl. Jméno kandidáta nenavrhla ani okresní konference ČSSD Karlovarska, která Novotného vyzvala, aby si vybral jednu z funkcí.

"Ostatní účastníci, mí straničtí kolegové z Karlovarska, mě celé předcházející období podporovali a přáli si, abych setrval v obou funkcích, které nyní vykonávám - tedy ve funkci hejtmana i poslance. I přesto, že se za mé přítomnosti na konferenci o této věci nejednalo, cítil jsem, že v jejich postoji nastala změna. To se následně, po mém odchodu z konference, potvrdilo. Ztratil jsem podporu stranické většiny v kraji, bez které nelze vykonávat funkci hejtmana," konstatoval Novotný.

Předseda ČSSD na Karlovarsku Michal Riško ČTK řekl, že usnesení, které vyzvalo hejtmana, aby si z funkcí vybral jen jednu, nebylo náhlou změnou názorů členstva, ale vyplynulo z dlouhodobější diskuse uvnitř strany.

"Podobné usnesení přijali i v Chebu. V podstatě to navazuje i na diskusi, která probíhala po sněmovních volbách v celém Česku. Většina hejtmanů, kteří se stali poslanci, si vybrali a zůstali jen dva, kteří ne," uvedl Riško. Druhým hejtmanem, který si ponechal obě funkce, je Jiří Běhounek z Kraje Vysočina.

O tom, kdo by Novotného mohl v čele kraje nahradit, se na konferenci nejednalo. Podle Riška má ale ČSSD dostatek schopných lidí, kteří se na funkce ve vedení města nebo kraje dlouhodobě připravovali.

Podle Novotného změna postojů členů ČSSD zřejmě souvisí s tím, že už nechce být lídrem kandidátky pro krajské volby 2016. "Protože chci dát prostor ostatním, aby dokázali, že chtějí a umějí pracovat pro náš region s takovým nasazením jako pro něj pracuji já osobně," uvedl Novotný.

Poslanec vyjednal pomoc pro své nemocnice

Podle něj jeho spolustraníci také asi negativně vnímají to, že pomohl prosadit finanční podporu nemocnicím v Sokolově a v Ostrově.

"Usnesením karlovarské okresní konference ČSSD jsem byl vyzván, abych se rozhodl pro jednu ze svých funkcí, a to do 12. prosince 2014. Nemám problém to respektovat. Pokud jsem ztratil většinovou podporu ČSSD v kraji, tak preferuji práci poslance ve sněmovně a chci být neuvolněným (neplaceným) členem Rady Karlovarského kraje, abych mohl dokončit práci v regionu," uvedl Novotný.

"O mém dalším působení v Radě Karlovarského kraje rozhodne krajské zastupitelstvo a bude to souviset i s dalšími změnami v Radě Karlovarského kraje na základě koaliční smlouvy," dodal.

Podle koaliční smlouvy ČSSD a KSČM v kraji si v polovině funkčního období strany vymění takzvaný klouzavý mandát. Dosud měla v devítičlenné radě převahu KSČM s pěti radními, nyní se má poměr obrátit.

Novotný je hejtmanem Karlovarského kraje druhé volební období. Zároveň byl v posledních parlamentních volbách zvolen poslancem. Obě tyto funkce si přes tlak vedení strany ponechal.

Související