Dan Ťok se stane novým ministrem dopravy 4. prosince. Oznámil to po více než tříhodinové schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Ťoka, který dosud působil jako generální ředitel stavební firmy Skanska, navrhlo na nového ministra hnutí ANO.

Ťok se na schůzce s prezidentem bavil hlavně o koncepci v dopravě. Zemana zajímala především železniční a vodní doprava nebo Ťokovy manažerské zkušenosti. Případný střet zájmů, na který upozorňuje opozice, se Zemanem neřešil.

Ťok se minulý týden sešel také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Ten mu nejdříve dal sadu otázek, na které chtěl od kandidáta na ministra písemné odpovědi. Nakonec dal Sobotka Ťokovi "zelenou" a s jeho kandidaturou souhlasil. 

Ministerstvo dopravy se ocitlo bez svého šéfa v úterý večer. Antonín Prachař totiž podal rezignaci. "V poslední době jsem se stal terčem spekulací a kritik," řekl ke své rezignaci s tím, že se svým účinkováním na ministerstvu je spokojen.

Prachař měl dlouhodobě problém například s personáliemi. Na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyměnil ředitele, kterého sám jmenoval. Od srpna je organizace bez řádného šéfa a vede ji bývalá šéfka komunikace Agrofertu předsedy ANO Andreje Babiše Soňa Křítková. 

Ťok po schůzce s prezidentem řekl, že nového šéfa ŘSD chce oznámit co nejdříve. Nejpozději do konce roku. 

Podobné problémy měl Prachař i v Českých drahách. V únoru do jejich čela jmenoval exmanažera Agrofertu Daniela Kurucze. S tím se však brzy rozhádal a minulé pondělí ho odvolal. Kritiku sklízel i za průtahy s vypsáním soutěže na mýtný systém. 

Související