Předsedu hnutí STAN Martina Půtu obvinila policie ze zneužití pravomoci úředního činitele a přijetí úplatku. Ten měl přijmout v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela Máří Magdaleny v Liberci. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej to HN potvrdil.

"Dnešního dne jsme obvinili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu z trestného činu přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl. Případ dozoruje liberecká pobočka ústeckého krajského státního zastupitelství, stíhání probíhá na svobodě.

"Údajně jsem přijal úplatek v rámci projektu, který jsem ani neschválil. Projekt jsme zdědili od našich předchůdců a za mého působení jsme neproplatili ani korunu," řekl k tomu Půta. Podle něj ho dokonce radnice pod jeho vedením sama zařadila na seznam rizikových, a pozastavila tak zálohové vyplácení.

Podle Půty ho policie obvinila na základě výpovědi dvou lidí, kteří už byli v souvislosti s tímto případem zadrženi. 

Projekt, který je součástí evropského Regionálního operačního programu, měl být podle Půty zaplacen až po jeho dokončení a následném vyhodnocení. K úterku tak podle Půty nebyly vyplaceny žádné evropské peníze ani jiné veřejné peníze.

Do doby, než se celá věc vyřeší, nebude Půta předsedou hnutí Starostové a nezávislí. Jeho místo zaujme místopředseda hnutí Petr Gazdík. Starostové ale prohlásili, že za svým předsedou stojí. "Martin Půta je čestný člověk, kterému naprosto důvěřuji a doufám, že se celá tato absurdní situace co nejdříve vysvětlí," řekl Gazdík.

Půta byl v úterý předvolán k výslechu. Po něm mu policie rovnou předala obvinění. "Nerozumím tomu, aby první úkon ve věci celého řízení bylo obvinění. Nejprve se totiž vyslechne podezřelý a policie to musí následně vyhodnotit, což není okamžitě. Je to podivné," říká k tomu také Půta.

Související