Na ministerstvo vnitra přišla v úterý zásilka s podezřelou chemikálií. Adresovaná byla ministru Milanu Chovancovi.

Ten ve středu České televizi řekl, že obálka přišla ze Skandinávie. "Obdrželi jsme obálku z jedné evropské severské země, původ zatím nebudeme specifikovat. Adresována byla přímo mně," řekl ministr s tím, že s chemikálií nepřišel žádný doprovodný text.

Podle ČT se nejprve obálka jevila jako prázdná, pak se ukázalo, že jsou v ní kapsle s látkou na bázi kyanidu. Látka nikoho na ministerstvu neohrozila.

Velící důstojník pražských hasičů Antonín Šustr uvedl, že zásilka obsahovala dvě ampule s podezřelou látkou a hasiči je v úterý předali Státnímu ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.

"Obálka prošla na ministerstvu vnitra standardní bezpečnostní kontrolou. Nebudu spekulovat, zjištění příčin nechám na policii. Musím nicméně vzít v potaz, že jsme na ministerstvu vnitra udělali mnoho důležitých rozhodnutí a začali zločincům šlapat na paty," uvedl Chovanec.

Obálka nejprve prošla kontrolou na nástražný výbušný systém, pak obsah skončil v neprodyšném obalu. Následně ministerstvo zavolalo hasiče a policii. Nyní obsah zásilky zkoumají odborníci. "Resort vnitra podá trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedla mluvčí ministerstva Lucie Nováková.

Podobně dorazily v září na Hrad a Úřad vlády obálky s bílým práškem. Prezident Miloš Zeman tehdy řekl, že dopis pro něj byl psaný jménem Islámského státu a protestoval proti české pomoci iráckým Kurdům. Podle Chovance zářijové zásilky s tou úterní nesouvisí.

Zásilky s podezřelým obsahem se začaly celosvětově šířit po teroristických útocích na USA v roce 2001 a vlna se nevyhnula ani České republice. Za rok 2001 lidé oznámili hasičům 5000 dopisů a balíčků, které vzbuzovaly podezření. Zásilky se objevovaly v menším počtu i v dalších letech a podle dostupných informací žádná z nich neobsahovala nebezpečnou látku.

Související