Noví senátoři, kteří vzešli z podzimních voleb, složili ve středu svůj slib a ujali se mandátu. Zároveň si zvolili nové vedení. Podle očekávání se předsedou horní komory parlamentu stal opět Milan Štěch (ČSSD).

Štěch neměl žádného protikandidáta a získal 70 ze 78 odevzdaných hlasů. Do čela Senátu byl v tajné volbě zvolen už potřetí.

Staronový šéf horní komory po svém zvolení senátorům řekl, že je připraven plnit všechny úkoly ve prospěch České republiky, jejích občanů a ve prospěch dobrého jména Senátu. "Myslím si, že Senát, přes všechny problémy, které provází českou politickou scénu, je právě tím tělesem, které ukazuje, že se nechá politika dělat kultivovaně, slušně, tak, že si nasloucháme," uvedl Štěch.

Hodlá se zasazovat o to, aby jednání Senátu bylo v duchu demokratických principů. "Senát je pojistka parlamentní demokracie, a myslím, že jsme to v minulosti dokázali potvrdit, že jsme nezneužili vládní krize v předchozím období. Jsou všechny předpoklady, aby tento ráz Senátu zůstal zachován i v dalším volebním období," řekl.

"Jsem rád, že se v Senátu schází osobnosti naší země ze všech regionů," dodal po jednání. 

Jednašedesátiletý Štěch patří ke třem nejdéle sloužícím senátorům, členem horní komory je od jejího ustavení v roce 1996. V letech 2002 až 2010 vedl Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Je senátorem za Pelhřimovsko, letos mandát obhájil také potřetí.

Následovala volba čtyř místopředsedů Senátu. Kandidáty byli v souladu s dohodami frakcí znovu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislí, Přemysl Sobotka (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD). Nováčkem je jeho stranický kolega Ivo Bárek, který nahradí místopředsedkyni ČSSD Alenu Gajdůškovou, která senátorský mandát letos neobhájila.  

Všichni z nich byli zvoleni hned v prvním kole volby. Nejvíce hlasů získal Ivo Bárek, a to 73 hlasů ze 79.

"Senát je jednou ze záruk parlamentní demokracie a tak budu dále bojovat o to, aby nebyl zpochybňován," uvedl po volbě Sobotka. V pátek ráno by měl být na poradě vedení Senátu zvolen jeho prvním místopředsedou. Štěch to uvedl ve středu po jednání. 

Senátoři ve středu také potvrdili vytvoření šestičlenné volební komise v čele s Luďkem Jeništou (za STAN). Místopředsedou komise byl zvolen Jaromír Strnad (ČSSD). Schválili také vytvoření mandátového a imunitního výboru, v jehož čele je opět Jiří Oberfalzer.

Antl si ještě počká

Na středeční ustavující schůzi složili nově zvolení senátoři také ústavou předepsaný slib a ujali se mandátu. Výjimkou je Miroslav Antl (za ČSSD), který musí počkat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o stížnosti na způsob voleb v jeho rychnovském obvodu. Plnohodnotným senátorem bude nejdříve v pátek.

Noví i staronoví senátoři slíbili věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou "vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". Slib složilo 26 senátorů zvolených v řádných říjnových volbách a Ivana Cabrnochová (SZ), jež uspěla v zářijových doplňovacích volbách v Praze 10.

Jako první přečetla a složila slib nejmladší senátorka, čtyřicetiletá Cabrnochová. První schůzi Senátu v povolebním složení zahájila tradičně státní hymna.

Stížnost na volby v rychnovském obvodu podala Česká pirátská strana kvůli výhradám k obsazování okrskových volebních komisí. Piráti prý neměli možnost v některých tamních obcích delegovat do nich své kandidáty, a kontrolovat tak sčítání hlasů.

Schůze Senátu byla kvůli nutnosti vyčkat na soudní verdikt přerušena po volbě předsedy a místopředsedů. Pokračovat bude v pátek.