Obvodní soud pro Prahu 1 po prvních pár hodinách odročil hlavní líčení v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, na 12. až 14. ledna. Líčení začalo dopoledne.

Nečasová je obžalovaná ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Jednání bylo nařízené na jeden den, v plánu bylo přečtení obžaloby a začátek výslechů obžalovaných. Kromě Nečasové stanuli před soudem bývalí šéfové této instituce Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Hrozí jim až tříleté vězení.

Právě kvůli nim soudkyně líčení odročila. Ministr obrany Martin Stropnický totiž tři zpravodajce zbavil mlčenlivosti jen v některých bodech. Jejich advokáti chtějí, aby vypovídali ve všech bodech obžaloby. Soud tedy požádal o to, aby tři obžalovaní byli zbaveni mlčenlivosti úplně, uvedla Česká televize. Výslechy žádného z aktérů kauzy se nestihly, zazněla jen zhruba sedmdesátistránková obžaloba.

Podle státního zastupitelství Nečasová zneužila vojenské zpravodajství v roce 2012 z pozice šéfky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil.

Exšéfové VZ i Pohůnek tvrzení o sledování odmítají. Akce byla podle nich tzv. kontrasledováním, kterým prověřovali údajně podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel "z nejvyšších míst".

"Je nevinný. Plnil rozkazy a žádné nevydal, což budeme prokazovat," tvrdí advokát Michal Hráský, který zastupuje zpravodajce Jana Pohůnka.

Údajné zneužití rozvědky je prvním případem z rozsáhlejšího spisu týkajícího se Nečasové, který se dostal před soud. Vyšetřování dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a podle žalobců je Nečasová pojítkem mezi více případy. Žena čelí obvinění také z údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Související