Kolem čtyři set pacientů muselo být ve čtvrtek evakuováno z centrální budovy havlíčkobrodské nemocnice kvůli anonymu, který ohlásil položení bomby. Pacienti byli převezeni do jiných budov v areálu nemocnice i na další místa ve městě. Těžší případy odvezly sanity do nemocnice v Jihlavě. Policisté prohledali budovu, ale žádný podezřelý předmět nenašli. Prohlídku ukončili ve 21:15. ČTK to řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Pacienti se podle ní začínají vracet na svá oddělení.

"Po pachateli anonymního telefonátu policie pátrá. Případná výše trestu bude záležet na právní kvalifikaci," řekla Kroutilová. Podle mluvčí nemocnice Petry Černo dosáhnou náklady na evakuaci milionů korun.

Chovancovi přišel kyanid. Ministerstvo financí a Hrad dostaly bílý prášek - čtěte ZDE

Anonym oznámil nemocnici položení výbušného systému kolem 17:00. "Mělo se to týkat hlavní nemocniční budovy, pacienty včetně personálu jsme proto převáželi hlavně do ostatních budov v areálu nemocnice," řekla Černo. Nemocnice podle ní okamžitě spustila traumaplán. Ten zaktivizoval stovky zaměstnanců, kteří pomáhali s evakuací.

Na místě zasahovaly desítky záchranářů, hasičů a policistů včetně psovodů a dalších specialistů. Podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové odvezly sanitky osm pacientů ve vážnějším stavu do nemocnice v Jihlavě. "Jsou to pacienti z jednotky intenzivní péče, oddělení ARO a z dětského oddělení," řekla ČTK Filová.

Podle mluvčí nemocnice se na svá oddělení nejdříve vracejí dětští pacienti. S přepravou pomáhají hasiči. Vážnější případy z Jihlavy se zřejmě vrátí až v pátek. "Zejména u starších pacientů lze kvůli prožitému stresu očekávat zhoršení zdravotního stavu," poznamenala mluvčí. Všichni pacienti podle ní byli i po dobu evakuace pod dozorem zdravotníků. "V minulosti se takovýto případ v havlíčkobrodské nemocnici nestal," dodala mluvčí.

Anonymní výhrůžka bombou zaměstnává také policisty ve Zlínském kraji. Neznámý pachatel napsal ve středu odpoledne 11 středním školám v regionu e-maily, v nichž hrozí výbuchem, který má nastat v pátek ráno. Školy proto ve čtvrtek zůstaly zavřené, policisté v nich zatím nic nenašli.

Související