Prezident Miloš Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S prezidentem chce komunikaci sladit osobně, sejdou se kvůli tomu pravděpodobně 10. prosince. Sobotka to řekl novinářům v americkém Dallasu, kde ukončí svou čtyřdenní návštěvu Spojených států.

Se Zemanem se prý ministerský předseda na schůzce domluvil již před odletem do USA, aby si pohovořili o tom, co se "odehrávalo v posledních týdnech z hlediska komunikace navenek". "Já mám určitě, jako předseda vlády, velký zájem, abychom sladili komunikaci ústavních činitelů. Skutečně o to stojím. Myslím si, že se nám to z velké části v posledních deseti měsících povedlo. Tam, kde se nám to nepovedlo, tak o tom musíme mluvit," uvedl.

Konkrétní témata Sobotka neuvedl, dá se ale očekávat, že budou hovořit třeba o Zemanově postoji vůči Rusku a konfliktu na Ukrajině. Za ten českého prezidenta v USA kritizoval například vlivný americký senátor John McCain, Sobotka se zase dříve ohradil proti Zemanovým slovům na adresu vězněných členek ruské punkové kapely Pussy Riot. 

Sobotka považuje za důležité, aby se Česko na půdě NATO nebo Evropské unie vyjadřovalo jednotně a srozumitelně, a nedocházelo tak k možnému znejistění spojenců, na které v poslední době někteří z nich poukázali.

Ke komunikaci by podle premiéra měly mít odpovědný přístup všechny strany. "To znamená, že nikdy to nemůže být jenom jednostranná záležitost, že se snaží vláda, ministr zahraničí, premiér, ale musí se také snažit prezident republiky, a měl by některé své postoje a výroky konzultovat, komunikovat. Je to ale jeho rozhodnutí. My na přímo zvoleného prezidenta jako vláda žádný přímý vliv nemáme," nechal se slyšet.

"Počítám s tím, že s panem prezidentem probereme zejména to, co se odehrávalo v těch posledních třech nebo čtyřech týdnech," dodal.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek od schůzky očekává, že si s prezidentem pohovoří zejména o čtvrtečním předvolání českého velvyslance na Ukrajině k tamní vládě. Výtky, které ukrajinská strana na schůzce vznesla, nelze podle šéfa diplomacie brát na lehkou váhu.

Hrad: Zemanovy výroky jsou konzistentní se zahraniční agendou vlády

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na Sobotkova slova slova uvedl, že stanoviska Hradu jsou v souladu se zahraničněpolitickou agendou vlády. 

"Prezident stejně jako vláda zastává proevropský kurz zahraniční politiky. Veškeré aktivity pana prezidenta jsou v souladu se zahraniční politikou České republiky a vlády," uvedl Ovčáček.

Dodal, že se Zeman pravidelně setkává jak s premiérem, tak s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Své postoje prý konzultoval se Zaorálkem a ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) i před zářijovým summitem NATO. Tam Zeman řekl, že Praha bude žádat jasné důkazy o ruské přítomnosti na východě Ukrajiny.

 

Související