Hnutí Změna pro Liberec a ANO 2011 se v sobotu dohodla na vytvoření koalice ve stotisícovém Liberci. Koaliční smlouvu podepíší v neděli večer. Po jednání o tom informoval lídr ANO Tibor Batthyány.

Koalice bude mít v 39členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 mandátů. Jak si rozdělí posty na radnici, v sobotu lídři obou stran sdělit odmítli. "Návrh ještě musí odsouhlasit oba zastupitelské kluby," řekl Batthyány.

ANO před volbami spolupráci se Změnou v Liberci odmítlo kvůli osobním útokům, pomluvám i výhrůžkám, které prý Změna v předvolební kampani použila. Po volbách představitelé hnutí ANO své stanovisko zopakovali. Když ale ztroskotala jednání o koalici se Starosty pro Liberecký kraj, svůj postoj přehodnotili. "Útoky už nepokračují, Změna se snaží chovat konstruktivně," vysvětlil Batthyány.

Ve volbách do zastupitelstva uspělo v Liberci sedm z 15 kandidátek. Změna pro Liberec získala 12 mandátů, druhé ANO devět a třetí Starostové mají osm zastupitelů. ČSSD získala čtyři křesla a po dvou mají komunisté, TOP 09 a ODS.

Volební vyjednávání se v Liberci táhnou už šest týdnů. Vítězná Změna chtěla původně vytvořit koalici se Starosty a TOP 09, jednání ale ztroskotala. Na podobném základě pak jednalo o koalici ANO, ale také neúspěšně. Ustavující jednání zastupitelstva se uskuteční už ve čtvrtek 27. listopadu.

Související