Rada Českého rozhlasu rozhodla, že Hovory z Lán, při nichž prezident Miloš Zeman v živém vysílání opakovaně použil vulgární výrazy, porušily zákon o rozhlasovém a televizním vysílání i Kodex Českého rozhlasu. "Rada si je vědoma toho, že v dané situaci hrálo značnou roli překvapení a respekt k prezidentovi coby hlavě státu," připouští usnesení, v každém případě se však má Radiožurnál důsledně držet kodexu.

Radní konkrétně upozornili na bod 22.2, který zakazuje pustit do živého vysílání osobu, u níž je důvodný předpoklad, že použije vulgarismy. "Z tohoto důvodu vyzývá Rada ČRo vedení Českého rozhlasu, aby byl pro budoucí formát pořadu Hovory z Lán respektován tento článek Kodexu ČRo," odhlasovali radní. To by mohlo v konečném důsledku například znamenat předtáčení Hovorů z Lán místo jejich přímého přenosu. Doporučení na konkrétní postup ale nepadlo.

"Když zapátrám do minulosti, žádný pořad si nevysloužil takovou pozornost vedení rozhlasu," komentoval jednání generální ředitel veřejnoprávního média Peter Duhan. "Příprava na pořad probíhala standardně, před zahájením přímého přenosu nic nesignalizovalo, že by mohlo dojít k situacím, ke kterým došlo. ČRo udělal vše proto, aby minimalizoval dopady na Kodex ČRo," řekl radním Duhan.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.