Podle českého práva se musejí do obchodního rejstříku zapsat hlavně právnické osoby, zejména obchodní společnosti (veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti) a družstva, jež tvoří většinu zapsaných subjektů. "Fyzické osoby musejí být v obchodním rejstříku zapsány jen výjimečně, například pokud mají jako podnikatelé ve dvou účetních obdobích po sobě výnosy alespoň 120 milionů korun," říká Jaroslav Míkovec, právník z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku, a neunikne vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Pro zápis je potřeba, aby daný subjekt podal návrh příslušnému krajskému soudu. Od začátku letošního roku navíc zákon dovoluje možnost zapisování prostřednictvím notářů, ovšem ta stále existuje jen na papíře a reálně ji zatím nelze využít.

"Návrh se podává na takzvaném inteligentním formuláři, dostupném na webových stránkách www.justice.cz, v němž lze relativně jednoduchým a srozumitelným způsobem vyplnit potřebné údaje. Samotný návrh pak lze podat buď v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem, nebo v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem, případně může být také zaslán prostřednictvím datové schránky," vysvětluje postup Pavel Randl, partner advokátní kanceláře Randl Partners. K návrhu se pak musejí připojit ještě zákonem stanovené přílohy, zaplatit soudní poplatek a následně by měl soud rozhodnout do pěti pracovních dnů o zápisu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se