Bývalý předseda vlády a šéf ČSSD Jiří Paroubek skončil v čele své strany LEV 21 – Národní socialisté. Jeho rezignaci přijalo na sobotní schůzi představenstvo strany, sdělilo tiskové oddělení strany. Paroubek se rozhodl v politice skončit, aby se mohl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem. Vedením strany byl pověřen její místopředseda Petr Michek.

"Podle předpokladu bude vedení strany doplněno na sjezdu strany LEV 21, který se uskuteční ve druhém čtvrtletí roku 2015," uvedlo tiskové oddělení strany.

Úmysl skončit v politice oznámil Paroubek na začátku listopadu. Za hlavní důvod svého rozhodnutí označil rodinu a svou dceru, která trpí atopickým ekzémem. Do konce její puberty se politice věnovat nechce.

Návrat nepředpokládá ani poté. Paroubek na serveru Vaše věc uvedl, že se v současné době zabývá ekonomickým poradenstvím a slušně vydělává. Připravuje další podnikatelské projekty. Chce také přednášet pro studenty jedné vysoké školy.

Dvaašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi.

Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005 a již brzy se stal těžko přehlédnutelným politikem. Byl premiérem a předsedou nejsilnější politické strany, dnes ale bývalý sociální demokrat nepatří mezi hlavní politické hráče.

Po odchodu z ČSSD spoluzaložil stranu LEV 21, která ale v loňských říjnových volbách do sněmovny získala jen 0,07 procenta. Paroubek na poslance nekandidoval.

Související